Muzeum pokazało nowe eksponaty [zdjęcia]

0

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pochwaliło się swoimi najciekawszymi nabytkami z ubiegłego roku.

W piątek odbył się wernisaż wystawy „Nabytki muzealne 2019”, czyli ekspozycji prezentującej najcenniejsze obiekty, które udało się w ostatnim roku pozyskać do zbiorów. Muzealia pochodzą z Działu Sztuki, Etnografii, Archeologii i Historii Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. To bardzo zróżnicowane eksponaty. Są wśród nich malarskie sandomiriana – obrazy Stanisława Ryszarda Kortyki, Wandy Świeżyńskiej-Schinzlowej i Zbigniewa Karpińskiego, a także zabytki przekazane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – meble pochodzące z Ambasad RP w Wiedniu i Hadze oraz obraz „Wozy z piaskiem” pędzla Jerzego Potrzebowskiego.  Spora jest grupa zabytków archeologicznych. 

Na uwagę zasługuje niewątpliwie również dokument umowy małżeńskiej z początków XVIII wieku, sporządzony na Zamku w Sandomierzu, z datą 25 maja 1715 roku.  Artysta złotnik Cezary Łutowicz przekazał album ze swoimi zdjęciami z powodzi z 2010 roku. W czasie wernisażu wręczył dyrektorowi  muzeum Dominikowi Kacprowi Płazie pierścień z krzemieniem.

– Wystawa ta ma pokazać,  jaki jest główny cel muzeum. Jest to pozyskiwanie i gromadzenie zbiorów.  Rozliczamy się w ten sposób przed organizatorami i wszystkim,  którzy odwiedzają naszą instytucję z tego, co zrobiliśmy w ubiegłym roku. Wystawa ma również uzmysłowić mieszkańcom, że mogą przekazywać przedmioty do muzeum, wzbogacać nasze zbiory  i  zasoby dziedzictwa kultury  – powiedział Dominik Kacper Płaza.        

Wystawa będzie prezentowana do marca.

Więcej o wydarzeniu  w TN. 

Share.

Comments are closed.