Na Placu Bartosza Głowackiego przy ławkach pojawiły się stojaki na rowery [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Na Placu Bartosza Głowackiego przy ławkach pojawiły się stojaki na rowery [zdjęcia]

4
1 z 1

Rowerzystów w naszym mieście stale przybywa. Wobec tego faktu oraz rozpoczynającego się sezonu rowerowego, magistrat zadecydował o zrealizowaniu inwestycji, dotyczącej montażu stojaków rowerowych dla mieszkańców i turystów w obrębie serca Tarnobrzega, czyli Placu Bartosza Głowackiego. 

Wczoraj, 20 kwietnia, przy ławkach na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu rozpoczęły się prace montażowe stojaków na rowery. – Od lat otrzymujemy sygnały od mieszkańców, a także przedsiębiorców, że ludzie przyjeżdżający w okolice Placu Bartosza Głowackiego nie mają gdzie zapiąć rowerów. Do miasta docierały korespondencje dotyczące tej sprawy. Na starszych zdjęciach widać, że ławki na placu były nimi obwieszone. Często ci, którzy chcieli skorzystać z ławek skarżyli się, że nie mogą usiąść, bo wszędzie zapięte są rowery. Uzyskaliśmy zgodę konserwatora zabytków na zrealizowanie inwestycji, a w wyniku późniejszych konsultacji konserwatorsko-praktyczno-technicznych i obserwacji rozwiązań zastosowanych w miastach o podobnej do naszej, starszej zabudowie, doszliśmy do wniosku, że najmniej inwazyjnym miejscem do postawienia stojaków będzie właśnie  przestrzeń pomiędzy ławkami, tym samym rowery nie będą blokować ławek. – tłumaczy Stanisław Bochniewicz, pracownik Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Rozmieszczenie stojaków, jak wspomina pracownik magistratu, jest wypadkową obserwacji. Kilka stojaków umieszczonych zostało w pobliżu fontanny, kolejne w okolicy dawnej restauracji Kaprys nieopodal wyjścia w stronę klasztoru, parę sztuk w okolicy pomnika Bartosza Głowackiego. W sumie w okolicy placu pojawi się 20 stojaków. – Wykonane zostały ze stali nierdzewnej, co zwalnia miasto z potrzeby konserwacji. W innych miastach takie rozwiązanie się sprawdza, stojaki wykonane z tego materiału są bardziej wytrzymałe.

Zobacz także: 
– Dobra wiadomość nie tylko dla rowerzystów – koprzywnicki odcinek Green Velo został wyremontowany

Koszty poniesione tytułem tej inwestycji wyniosły miasto około 8 tysięcy złotych. Jednak pracownicy magistratu nie mówią “nie” dobudowie kolejnych stojaków. Jeśli okaże się, że stojaki będą mocno obłożone, będziemy wnioskowali o kolejną zgodę do konserwatora zabytków na ich zamontowanie. – informuje S. Bochniewicz. Za wykonanie montażu konstrukcji odpowiada tarnobrzeskie przedsiębiorstwo budowlano-handlowe ELDO-BUD.

Stojaki rowerowe, które zostaną ustawione w obrębie Placu Bartosza Głowackiego są elementem infrastruktury turystycznej, a ta na przestrzeni lat w naszym mieście stale się rozwija, dowodem na co jest wszczęcie prac nad projektem wykonania łącznika rowerowego GreenVelo, którego odcinek ma przebiegać przez tarnobrzeski rynek.

1 z 1
Udostępnij

4 komentarze

  1. obywatel z Tbg na

    Tak sobie myślę, w jaki sposób te stojaki będą zabezpieczone przed wyrwaniem z gleby?

  2. Spróbuje je wyrwać do góry po montażu. Sprawdzę ich odporność na takie działania.

    • . Mózgu sobie nie wyrwiesz bo go zapewne nie masz ale możesz sobie wyrwać piąta kończynę. Tą zwisającą jeśli nie skojarzyłeś.

  3. Nareście stojaki typu odwrócone “U”. Miejsce stojaków jest przy ławkach i przy sklepach. Tylko w tych miejscach powinny być montowane na pl.Czerwonym.
    Pora pomyśleć o Wiślanej Trasie Rowerowej. Przebiegać ma przez Tarnobrzeg.