Zamknij

Na Wiśle po raz szósty odbył się Rejs Niepodległości. Jego uczestnicy odwiedzili kilka symbolicznych miejsc [zdjęcia]

12:26, 13.11.2022 StaszewskiR Aktualizacja: 12:28, 13.11.2022
Skomentuj

W sobotę grupa Napędzani Wisłą działająca przy Fundacji Fundusz Lokalny SMK, zorganizowała szóstą edycję Rejsu Niepodległości.

- Tego roku planowaliśmy wyruszyć z Opatowca, jednak ostatecznie rejs rozpoczął się w wyjątkowym miejscu, Uściu Jezuickim, gdzie 29 września 1914 roku Józef Piłsudski wraz z I Pułkiem Piechoty Legionów Polskich przeprawił się na drugi brzeg Wisły. Zostaliśmy tam wspaniale powitani przez członkinie koła gospodyń wiejskich oraz panią sołtys - opowiada Stanisław Baska, prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK.

Kolejnym punktem na trasie rejsu był Opatowiec, gdzie pomnik marszałka Piłsudskiego, usytuowany przy wiślanej skarpie przypomina o wspomnianej przeprawie Legionów, która miała miejsce we wrześniu 1914 roku. Z Opatowca łodzie uczestników rejsu skierowały się do Baranowa Sandomierskiego, gdzie podczas piątej edycji wydarzenia w 2021 roku, grupa Napędzanych Wisłą uczestniczyła w odsłonięciu Pomnika Orła Piastowskiego.

W Ciszycy, kolejnej miejscowości, gdzie zacumowali wodniacy biorący udział w rejsie, znajduje się z kolei obelisk upamiętniający walki powstańców styczniowych stoczone na lewym brzegu Wisły, naprzeciw Tarnobrzega. Na tablicy pamiątkowej został wyryty krzyż oraz napis Gloria Victis.

- Radość i wdzięczność za odzyskaną niepodległość można wyrażać na różne sposoby: składając kwiaty pod pomnikami, lub choćby tak, uczestnicząc w rejsie szlakiem walk o wolną Polskę. Ważne, by pamiętać, o tych, dzięki którym możemy w takiej żyć - powiedziała burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska, która spotkała się z uczestnikami wydarzenia.

Kulminacyjnym punktem rejsu było spotkanie na wyspie naprzeciwko Tarnobrzega, gdzie dopłynęły łodzie wodniaków z siarkowego grodu, Sandomierza, a także powiatu stalowowolskiego.

- To takie symboliczny akcent, który ma pokazywać, że Wisła, będąca niegdyś granicą dwóch zaborów, teraz łączy, a nie dzieli - zaznaczył S. Baska, dodając również, że tegoroczny rejs dedykowany był wolnej Ukrainie.

Fot. Arch.

(StaszewskiR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

turystaturysta

0 0

granica na wisle dalej istnieje granica galicji z kongresowka 17:14, 14.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%