Nad jeziorem powstanie parking dla niepełnosprawnych

0

jezioro (Medium)Mimo, że jeszcze nie skończyła się zima ruszyły przygotowania do nowego sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Będzie sporo nowości.

Z satysfakcją oznajmiamy, że tak jak niemal rok temu sugerowaliśmy na łamach „Tygodnika Nadwiślańskiego” zamiast zwalniać osoby niepełnosprawne z opłaty za wjazd nad jezioro, miasto stworzy dla nich specjalny parking – przy tarasie widokowym. W pobliżu pojawi się także specjalne zejście na plażę dla osób poruszających się na wózkach.

W jednym z kwietniowym numerów pytaliśmy między innymi „czy zwolnienie niepełnosprawnych z sześciozłotowych opłat przy bramie wjazdowej nad jezioro można nazwać likwidacją barier, jakie tam napotykają”, „Czy nie lepiej byłoby zapewnić im odpowiednią liczbę miejsc parkingowych wzdłuż plaży – co faktycznie mogłoby ułatwić im życie”, a także (odnosząc się do słów prezydenta, który mówił wówczas, że zwolnił niepełnosprawnych z opłat, ponieważ o to prosili) „co będzie jeśli za tydzień o taki przywilej poproszą matki samotnie wychowujące dzieci czy honorowi dawcy krwi”.

Przypominamy o tym nie bez powodu! Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezydent Norbert Mastalerz mówił – W ubiegłym roku niektórzy dziennikarze pytali mnie o konsekwencję i sprawiedliwość. Mówiłem, że nie zmieniamy reguł w trakcie sezonu. W tym sezonie nad jeziorem pojawi się to odpowiednia liczba oznaczonych miejsc parkingowych, wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Znikną jakiekolwiek ulgi za wjazd, ponieważ coraz więcej środowisk upomina się o takie przywileje – między innymi środowisko górnicze, które tworzyło ten akwen.

Opłaty za wjazd nad jezioro będą więc obowiązywać wszystkich bez wyjątku i zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie – 6 złotych za samochód i 5 za motocykl.

W tym roku z jeziora w końcu będą mogli korzystać wędkarze. Udostępniony im zostanie długi na 2,7 kilometra fragment nabrzeża od strony strefy ekonomicznej. Będzie to tak zwane „łowisko specjalne” – do połowu na nim nie wystarczy karta wędkarska, trzeba będzie wykupić specjalne zezwolenie. Wciąż nie będzie jednak możliwości połowu z łodzi.

Jezioro Tarnobrzeskie pozostanie zamknięte dla motorowodniaków. Wciąż nie będzie się można po nim poruszać motorówkami, skuterami czy pontonami wyposażonymi w silnik.

W pobliżu kanału odprowadzającego z jeziora nadmiar wody funkcjonować będzie kemping.

Kopalnia doprowadziła tam prąd, istnieje także możliwość zrzutu nieczystości z przyczep czy kamperów – mówi N. Mastalerz.

Nie będzie natomiast zapowiadanego pola namiotowego. Zacznie ono funkcjonować dopiero za rok, gdy gotowa będzie stanica wodniacka, a wraz z nią infrastruktura sanitarna.

Nad jeziorem funkcjonować będzie 7 punktów gastronomicznych i 3 wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ich właściciele zostaną wyłonieni w drodze przetargu.

Władze miasta chcą, aby pojawił się drugi zjazd nad jezioro z Wisłostrady – zarówno dla kierowców jadących od Tarnobrzega, jak i w przeciwnym kierunku. Ma to pomóc w rozładowaniu korków, jakie tworzyły się tam w najbardziej upalne soboty czy niedziele.

 

Share.

Comments are closed.