reklama
Nadwiślański Fashion Week. Święto mody na skalę dwóch województw - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Nadwiślański Fashion Week. Święto mody na skalę dwóch województw

0

Modowe święto, Nadwiślański Fashion Week, zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna, III edycja swym zasięgiem obejmie nie tylko Czwórmiasto, sięgnie jeszcze dalej – obejmując cały region. W organizację wydarzenia włączyło się 12 samorządów i blisko 40 firm oraz instytucji. Patronatem honorowym objęli je wojewodowie podkarpacki i świętokrzyski, a także marszałkowie obu województw.

Główną część imprezy zaplanowano na 5, 6 i 7 sierpnia, ale wydarzenia towarzyszące będą odbywać się zarówno przed, jak i po tej dacie.
Zaczynamy 31 lipca w Gorzycach debatą #polasowiacku, podczas której koła gospodyń wiejskich z terenu dawnej Puszczy Sandomierskiej porozmawiają o planach oraz o trudnościach, jakie napotykają tego typu organizacje działające w naszym regionie. Będziemy zachęcać do tego, żeby koła gospodyń wiejskich w swojej działalności czerpały z bogactwa kultury lasowiackiej, żeby nawiązywały do niej chociażby w logotypach, zamiast stosować wzory charakterystyczne dla kultur innych regionów Polski – mówi projektantka Justyna Wesołowska, pomysłodawczyni NFW i prezes zarządu Fundacji Artystycznej GA MON, będącej organizatorem wydarzenia.

Fot. R. Śmiechowski

4 sierpnia w sandomierskiej restauracji Widnokrąg odbędzie się promocja debiutanckiej powieści Anny Sudoł „Projekt”. Później impreza przeniesie się do Tarnobrzega, gdzie 5 sierpnia odbędzie się największe wydarzenie tegorocznej edycji NFW – pierwszy taki modowy show nad Jeziorem Tarnobrzeskim. – Opowiemy historię tego miejsca, zaczynając od korzeni lasowiackich, przez przemysł siarkowy i COP, aż po czasy współczesne. Później zaprezentują się projektanci – mówi J. Wesołowska. Partnerami merytorycznymi wydarzenia będą między innymi Krakowskie Szkoły Artystyczne i Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, których studenci podczas NFW będą mieli swoje debiuty. Idea jest taka, że nowi projektanci zaprezentują swoje kolekcje nad jeziorem, które też jest nowe. – Chcemy pokazać, że my, mieszkańcy tego terenu, na nowo się odradzamy. Udowodnić, że nadążamy za tym, co nowe, i że w tej części Polski można zorganizować imprezę modową na najwyższym poziomie. Przez to wydarzenie promujemy nasz lokalny potencjał – wyjaśnia organizatorka imprezy.

Spektakularny pokaz nad jeziorem ma za zadanie pokazać Podkarpacie jako nowoczesne i innowacyjne. Temu właśnie służyć będą nie tylko stworzone z rozmachem projekty, ale również nowoczesna technologia, która pomoże widzom przenieść się w czasie, sięgnąć do korzeni w nowoczesny sposób.
Lektor będzie snuł baśniową opowieść, posługując się gadką lasowiacką. Całości dopełnią muzyka, innowacyjne oświetlenie i obrazy, m.in. stare zdjęcia, zaprezentowane w ciekawy graficznie sposób na przestrzennych telebimach. Widz będzie mógł zobaczyć interesujące wizualizacje, ale też świetne kolekcje. Przyjadą goście z całej Polski, będzie też parę niespodzianek. Pojawią się nazwiska z pierwszych stron gazet – uchyla rąbka tajemnicy nasza projektantka.


Podobną, równie nowoczesną formę będzie miała prezentacja w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Tamtejszy Miejski Dom Kultury przygotuje opowieść o młodej architekturze, art déco i modernizmie. 6 sierpnia odbędzie się tam debata „Modne Podkarpacie: moda i architektura”.

Na 7 sierpnia zaplanowano pokaz mody w samym sercu sandomierskiej starówki. Na wybiegu w pobliżu Ratusza niebanalne kreacje zaprezentują zarówno doświadczeni, jak i początkujący polscy i zagraniczni projektanci mody. Pokaz będzie performansem powstałych w atelier awangardowych projektów, ale również bardziej stonowanych, tradycyjnych propozycji. Pokazy w Tarnobrzegu i Sandomierzu poprowadzi Joanna Horodyńska.

Nadwiślański Fashion Week to dla wielu młodych ludzi szansa na zaistnienie w świecie modelingu. W tym roku podczas castingów wyłoniono 66 modelek, 34 z nich uczestniczyły w poprzedniej edycji. To pokazuje, że ludzie zaczynający swoją przygodę z modelingiem wiedzą, że tutaj mogą sporo się nauczyć. – W Sandomierskim Porcie Kultury odbędą się bezpłatne warsztaty dla dziewczyn z reżyserami i choreografami. Nasze modelki otrzymają też atrakcyjne pakiety upominkowe. Ktoś by powiedział, że łatwiej byłoby zatrudnić modelki agencyjne i zapłacić im, zamiast organizować warsztaty, których koszt kształtuje się na poziomie 5-10 tys. zł od osoby. Ale my nie chcemy iść w tę stronę. Jeżeli mamy pokazać potencjał regionu, to dajmy szansę dziewczynom stąd. Będą one mogły uczestniczyć w profesjonalnych sesjach fotograficznych i klipach, to wszystko pozwoli im zbudować solidne, profesjonalne portfolio – wyjaśnia J. Wesołowska.


Organizatorom Nadwiślańskiego Fashion Week bardzo bliska jest idea Czwórmiasta, dlatego każde z należących do niego miast zostało uwzględnione w harmonogramie wpisujących się w festiwal wydarzeń. – W Nisku odbędzie się wystawa malarstwa. Szczegóły na jej temat pojawią się wkrótce. Tak naprawdę Nadwiślański obejmie cały region. Sesje fotograficzne będą się odbywały i nad jeziorem, i w okolicach Grębowa. W różnych miejscach naszego regionu będą też nagrywane klipy – dodaje organizatorka.

PARTNERZY:

 

 

 

art. spons.

Zostaw odpowiedź