Zamknij

Nagroda dla Andrzeja Pityńskiego

14:33, 26.11.2020 gaw Aktualizacja: 14:51, 26.11.2020
Skomentuj

Rzeźbiarz Andrzej Pityński został jednym z tegorocznych laureatów nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", przyznawanej przez IPN za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939-1989.

Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" to najbardziej prestiżowe wyróżnienie Instytutu Pamięci Narodowej, którym honorowane są osoby i instytucje zasłużone w upamiętnianiu polskiej historii. Nagroda przyznawana jest od 2002 r. osobom i instytucjom za upamiętnianie dziejów Polaków z lat 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z misją IPN. Wyróżnienie to ma chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Pomysłodawcą nagrody był historyk Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-10. W tym roku do nagrody zgłoszono ponad 120 kandydatów. Jednym z jej laureatów został zmarły we wrześniu, pochodzący z Ulanowa, kawaler Orderu Orła Białego, rzeźbiarz i pedagog, prof. Andrzej Pityński, twórca monumentalnego Pomnika Katyńskiego w Jersey City w Stanach Zjednoczonych - światowego symbolu mordu sowieckiego na polskich oficerach.

Zobacz także:

- Niesamowite zachody słońca nad Jeziorem Tarnobrzeskim. To trzeba zobaczyć!

- Wigilia w maksymalnie 5 osób? Przedstawiono projekt rozporządzenia rządu

- Tarnobrzeg. Trwa śledztwo w sprawie bezdomnego z koronawirusem. Pilny apel Policji!

Warto podkreślić, że kapituła przyznała nagrodę jeszcze przed śmiercią Mistrza Pityńskiego. "Zawsze podkreślał, że sztuka musi być niepodległa, a warunkiem sztuki niepodległej jest wierność prawdzie i wolności" - przypomniał słowa Mistrza Pityńskiego podczas prezentacji sylwetek nagrodzonych prezes IPN dr Jarosław Szarek. Przedstawił również album okolicznościowy z biografiami wszystkich laureatów nagrody "Kustosza Pamięci Narodowej".

W ubiegłych latach laureatami Nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej" zostali m.in. Wanda Półtawska, Ryszard Kaczorowski. Władysław Bartoszewski, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", Paweł Jasienica, prezydent Lech Kaczyński, Janusz Krupski, rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał", Tomasz Merta, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, historyk prof. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Oleg Zakirow czy Związek Sybiraków. W sumie w latach 2002-2020 IPN wyróżnił 88 osób i instytucji.

(pen)

Andrzej Pitynski, laureat Igancy Jan Paderewski Arts and Music Medal

Fot. arch.

(gaw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%