Nagroda dla Andrzeja Pityńskiego

0

Rzeźbiarz Andrzej Pityński został jednym z tegorocznych laureatów nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, przyznawanej przez IPN za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939-1989.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” to najbardziej prestiżowe wyróżnienie Instytutu Pamięci Narodowej, którym honorowane są osoby i instytucje zasłużone w upamiętnianiu polskiej historii. Nagroda przyznawana jest od 2002 r. osobom i instytucjom za upamiętnianie dziejów Polaków z lat 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z misją IPN. Wyróżnienie to ma chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Pomysłodawcą nagrody był historyk Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-10. W tym roku do nagrody zgłoszono ponad 120 kandydatów. Jednym z jej laureatów został zmarły we wrześniu, pochodzący z Ulanowa, kawaler Orderu Orła Białego, rzeźbiarz i pedagog, prof. Andrzej Pityński, twórca monumentalnego Pomnika Katyńskiego w Jersey City w Stanach Zjednoczonych – światowego symbolu mordu sowieckiego na polskich oficerach.

Zobacz także:
– Niesamowite zachody słońca nad Jeziorem Tarnobrzeskim. To trzeba zobaczyć! [zdjęcia]
– Wigilia w maksymalnie 5 osób? Przedstawiono projekt rozporządzenia rządu
– Tarnobrzeg. Trwa śledztwo w sprawie bezdomnego z koronawirusem. Pilny apel Policji!

Warto podkreślić, że kapituła przyznała nagrodę jeszcze przed śmiercią Mistrza Pityńskiego. „Zawsze podkreślał, że sztuka musi być niepodległa, a warunkiem sztuki niepodległej jest wierność prawdzie i wolności” – przypomniał słowa Mistrza Pityńskiego podczas prezentacji sylwetek nagrodzonych prezes IPN dr Jarosław Szarek. Przedstawił również album okolicznościowy z biografiami wszystkich laureatów nagrody „Kustosza Pamięci Narodowej”.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” zostali m.in. Wanda Półtawska, Ryszard Kaczorowski. Władysław Bartoszewski, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński “Gryf”, Paweł Jasienica, prezydent Lech Kaczyński, Janusz Krupski, rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał”, Tomasz Merta, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, historyk prof. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Oleg Zakirow czy Związek Sybiraków. W sumie w latach 2002-2020 IPN wyróżnił 88 osób i instytucji.

(pen)

Andrzej Pitynski, laureat Igancy Jan Paderewski Arts and Music Medal

Fot. arch.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.