Zamknij

Narodowa Galeria w Kochanach [zdjęcia]

11:14, 07.11.2022 KR
Skomentuj

4 listopada w Osadzie Kochany w gm. Pysznica otwarto niezwykłą galerię, prezentującą portrety  wielkich rodaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę - polityków, wojskowych, dyplomatów, twórców kultury i nauki.

Otwarta w Osadzie Kochany państwa Koczwarów "Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. To im zawdzięczamy Niepodległość" poświęcona jest pamięci stu najbardziej zasłużonym ludziom, którzy piórem, pędzlem, muzyką, szablą, cierpieniem, ofiarą życia, patriotyzmem, szlachetną działalnością polityczną i dyplomatyczną przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę i jej powrotu na mapę świata. Projekt malarski "Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100" został w 2017 r. zainicjowany przez Stanisława Dworaka - prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Autorami prac są artyści malarze oraz plastycy amatorzy z Polski i zagranicy.

Premiera wystawy miała miejsce przed dwoma laty w Muzeum Niepodległości w Galerii Brama Bielańska w Warszawie i cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Ale na tym zapewne skończyłaby się historia tego niezwykłego projektu malarskiego, gdyby na nie pojawił się Józef Sroka, dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. - Zaproponowałem panu prezesowi Dworakowi okresowe przeniesienie i prezentację galerii w naszym domu kultury, gdzie również wzbudziła żywe zainteresowanie mieszkańców. Szczęśliwie wśród zwiedzających był  państwo Halina i Zbigniew Koczwarowie, którzy w rozmowie ze Stanisławem Dworakiem dowiedzieli o kłopotach ze znalezieniem miejsca na stałą ekspozycję stu obrazów wielkich Polaków. Pan Zbigniew wyszedł z propozycją przeniesienia zbioru do Osady Koczwary, gdzie dla prezentacji Narodowej Galerii Niepodległości Polski 100 przygotowałby specjalny

pawilon - tłumaczy dyrektor Sroka.

I tak się stało. Zbigniew Koczwara, prezes Jastkowickiego Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego "Dziedzictwo i pamięć", w ciągu dwóch miesięcy przygotował pawilon wystawienniczy, jakiego nie powstydziłby się profesjonalne muzeum w dużym mieście. Ciekawostką jest to, że Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100 znalazła miejsce w starej stajni, gdzie jeszcze niedawno stały w boksach konie.

- Ściany i sufity zostały dokładne wypiaskowane, wyrównane i pomalowane, a podłogi wyłożone płytami z kamienia. Założono również profesjonalne, punktowe oświetlenie obrazów - zdradziła nam jedna z osób, która widziała prace remontowe.

Wzruszenia podczas otwarcia galerii nie krył Stanisław Dworak, prezes RSTK w Rzeszowie, pomysłodawca powstania i organizator unikatowej galerii: - Narodowa Galeria to mój autorski pomysł na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wernisażu w Warszawie byłem pewny, że szybko znajdzie się stałe miejsce dla tej galerii. Ale tak się nie stało. Dopiero tutaj, na patriotycznym Podkarpaciu projekt znalazł dach nad głową. Jestem szczęśliwy i bardzo dziękuję państwu Koczwarom za ich inicjatywę.

Wśród zaproszonych gości była m.in. senator Janina Sagatowska, wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz, naukowcy z Warszawy i Lublina - prof. Paweł Soroka i ks. prof. Tadeusz Guz, autorzy obrazów z wielu stron Polski i młodzież ze szkół w Stalowej Woli, Pysznicy i Jastkowic.

- Galeria prezentuje portrety wybitnych Polaków, którzy czynem, wyobraźnią i duchem umacniali tożsamość narodową i przygotowali swoich rodaków do Niepodległości. Wszyscy oni swoją aktywnością polityczną, czynem zbrojnym, pracą organiczną i artystyczną twórczością przygotowywali grunt pod przyszłą Niepodległość. Okazali się jej twórcami. Dzięki nim, kiedy wywołane skutkami I wojny światowej zmienione układy geopolityczne umożliwiły odrodzenie naszej państwowości, Polacy byli przygotowani do życia w\ niepodległym państwie. Zdolni skutecznie działać na rzecz scalenia w jedno terytorium obszarów znajdujących się przedtem pod władzą trzech zaborców oraz stworzenia jednego organizmu państwowego i gospodarczego, a także obronić świeżo uzyskaną Niepodległość przed nawałą bolszewicką w 1920 roku - przypomniał prof. Paweł Soroka z Warszawy.

Uroczystości otwarcia Narodowej Galerii Niepodległości Polski 100 w Osadzie Kochany towarzyszył występ wokalny Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 1939" z Jastkowic.

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%