Nasz dziennikarz promował swoją najnowszą książkę. To było niezwykłe spotkanie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Nasz dziennikarz promował swoją najnowszą książkę. To było niezwykłe spotkanie [zdjęcia]

0
1 z 13

W piątkowy wieczór w Letniej Karczmie Dworu na Wichrowym Wzgórzu w Przybysławicach (gm. Klimontów) odbyła się uroczysta promocja najnowszej książki autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Rafała Staszewskiego, zatytułowanej „Świętokrzyskim szlakiem cz. 3”. 

Książka jest zbiorem reportaży, które ukazywały się głównie na łamach „Tygodnika Nadwiślańskiego” w latach 2002-2020. Znalazło się w niej również kilka wywiadów ze znanymi postaciami polskiej kultury, rodzinnie związanymi z ziemią sandomierską. To m.in. Alicja Majewska, Andrzej Poniedzielski i Krzysztof Fus. Ten ostatni – legendarny kaskader filmowy, który pracował na planie ponad tysiąca filmów i seriali, w tym tak znanych, jak: „Stawka większa niż życie”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Psy” czy „Jack Strong” – był gościem specjalnym piątkowego spotkania.

Ten człowiek mi zaimponował. Usiłuje bowiem ocalić od zapomnienia to wszystko, co jest ważne. Robi to, co jest naszym obowiązkiem, a nad czym zwłaszcza młode pokolenie musi jeszcze popracować – mówił o Rafale Staszewskim K. Fus. – Przeczytałem jego książkę. Jest niemerkantylna, to samo sedno, czym można się wzruszyć, co trzeba zapamiętać i przekazać. Jestem pełen najgłębszego uznania. 

Podczas spotkania, które poprowadziła dziennikarka radia Kielce Grażyna Szlęzak-Wójcik, nie brakowało chętnych do wyrażenia opinii na temat książki, ale i uznania wobec zaangażowania Rafała w działalność społeczną i utrwalanie lokalnej historii. Głos zabrała między innymi Agata Goździewska, żona burmistrza Klimontowa, która podkreśliła ogromny wkład Rafała Staszewskiego w promocję gminy. Nazwała sekretarza naszej redakcji człowiekiem instytucją, przypominając o jego działalności w Stowarzyszeniu „Nasze dziedzictwo Ossolin” i organizowanych przez niego Piknikach Rycerskich. – Rafałowi udało się ocalić od zapomnienia już wiele historii, ludzi i ich wspomnień – powiedziała. – Nie ma piękniejszej rzeczy jak rozmowa z drugim człowiekiem, jak umiejętność wyciągnięcia z człowieka tego, co jest w nim najcenniejsze – jego myśli, wrażeń i emocji oraz przekazywania tego z pokolenia na pokolenie. To jest dla nas, ludzi współczesnych bardzo ważne.     

– Tematyka każdej części „Świętokrzyskim szlakiem” jest mocno zróżnicowana – mówił o swoim cyklu autor. – Zawsze przelewam w to, co piszę, moje pasje i staram się dzielić nimi z czytelnikami. A że tych pasji jest dużo i są one bardzo różne, więc wydaje mi się, że każdy powinien znaleźć w moich książkach coś, co go zainteresuje. Taką mam nadzieję.

1 z 13

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.