Zamknij

"Nie samym chlebem"... Nowa wystawa w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym już otwarta [zdjęcia]

12:36, 14.06.2020 MPlaza Aktualizacja: 12:36, 14.06.2020
Skomentuj

Ryciny sprzed wieków i dzieła sztuki współczesnej, naczynia liturgiczne, przedmioty służące do wypieku chleba oraz fragmenty haftów pokazywane są na wystawie w Muzeum Diecezjalnym. Łączy je motyw stołu.- Pragniemy zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno spotkania Boga i człowieka - powiedziała podczas wernisażu Urszula Stępień, kurator wystawy.

Nowa wystawa prezentowana w sandomierskim Domu Długosza nosi tytuł "Nie samym chlebem...". Została przygotowana z okazji trwającego w diecezji IV Kongresu Eucharystycznego.

W wernisażu uczestniczyli: biskup Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, księża, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i mieszkańcy Sandomierza. Przybyli również artyści, którzy użyczyli swoich prac na ekspozycję.

- Obraz stołu, uczty i pokarmu pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie. Patrząc z perspektywy człowieka, nie powinno to dziwić. Znamienne jest jednak, że Bóg urzeczywistnia swoje zbawcze dzieło właśnie przez ofiarę, której integralną częścią jest uczta. Tertulian mówi, że kiedy w starożytnym Rzymie właściciel dawał niewolnikowi wolność, finałem aktu prawnego było zaproszenie go na ucztę i wspólne spożywanie posiłku. Przez ofiarę Jezusa Chrystusa Bóg uczynił nas swoimi dziećmi i zaprasza do wspólnego stołu - mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Kustosz Urszula Stępień zaznaczyła, że choć głównym motywem ekspozycji jest stół - miejsce spożywania "chleba powszedniego", symbol domowego ogniska i więzi rodzinnych, serce domu - nie jest to wystawa o stole czy o chlebie.

- Pragniemy zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno spotkania Boga i człowieka. Daru miłości, który opromienia nasze codzienne i świąteczne stoły, zstępuje do kruchej i ulotnej codzienności, by ją uszlachetnić i uświetnić. Dzieła prezentowane na wystawie wywodzą się z różnych tradycji artystycznych. Wszystkie łączą jednak wewnętrzna siła i czytelna refleksja o charakterze duchowym, a także przywiązanie do wartości trwałych i ponadczasowych. Przedstawienie stołu nabiera w tych dziełach szczególnego, symbolicznego znaczenia - powiedziała Urszula Stępień.

Wystawa prezentowana jest w podziemiach Muzeum Diecezjalnego. W sali otwierającej ekspozycję stoi nakryty stół z naczyniami i chlebem. Pokazywane są przedmioty używane niegdyś do wypiekania chleba. Zwiedzający zobaczą również welony kielichowe, palki, bursy, korporały, manipularze oraz fragmenty haftów, powstałe głównie w XVII i XVIII wieku, wydobyte przede wszystkim z zasobów magazynowych muzeum i wystawione publicznie po raz pierwszy. Jeden z przedmiotów liturgicznych - asterysk, używany w Kościołach obrządku wschodniego - przekazał na prezentację biskup Nitkiewicz.

Do motywu Eucharystii i stołu nawiązują ryciny datowane od XVI do XIX wieku, a także obrazy współczesnych twórców, między innymi: Stanisława Białogłowicza, Andrzeja Borowskiego, Tadeusza Boruty, Zbigniewa Cebuli, Joanny Gałeckiej, Jacka Hajnosa, Romualda Oramusa, Wojciecha Szybista i Joanny Warchoł. Jest również dzieło sandomierzanina - wybitnego performera i malarza Zbigniewa Warpechowskiego zatytułowane "Stół polski", przekazane w ubiegłym roku Muzeum Diecezjalnemu. W centralnym miejscu jednej z sal ustawiona została rzeźba Jerzego Fobera przedstawiająca zmarłego Chrystusa leżącego na ołtarzu.  

         Wystawa "Nie samym chlebem..." będzie czynna do jesieni.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%