Zamknij

Nie tylko dla miłośników historii [Lato z Tygodnikiem]

13:16, 20.07.2021 Angelika Rutyna
Skomentuj

Ukryta w Lasach Janowskich Osada Kochany to punkt obowiązkowy na trasie wakacyjnych wypraw dla osób zainteresowanych historią, kulturą i tradycją polskiej wsi. To również raj dla miłośników egzotycznych zwierząt.

Kochany to część Jastkowic w gminie Pysznica, miejsce malownicze i spokojne. Tutaj w latach 80. rodzina Koczwarów, zafascynowana ciszą i scenerią przysiółka, postanowiła stworzyć azyl dla tych, którzy szukają odpoczynku od zgiełku miejskiego życia.

Zaczęło się od domku rekreacyjnego i przydomowego zwierzyńca. Później pojawiały się kolejne obiekty, także wiekowe drewniane budynki uratowane przed rozbiórką.

Dziś Osada Kochany to kompleks kulturalno-historyczno-rekreacyjny, miejsce nie tylko wypoczynku, ale i edukacji. Corocznie w okresie zimowym w osadzie odbywa się największe w Europie bożonarodzeniowe przedstawienie "Prawdziwe Betlejem w Kochanach". Specjalnie na tę okoliczność zbudowano: synagogę, komnatę Heroda, komnatę Anny i Maryi, pracownię Józefa, karczmę, stajenkę oraz widownię na 400 osób.

Kochany to także patriotyzm, płynący z działalności Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939. Bierze ona udział w inscenizacjach wydarzeń historycznych, filmach i imprezach masowych.

Osadę zamieszkuje stado niepospolitych zwierząt, między innymi: wielbłądy, alpaki, renifery, lamy, flamingi, strusie, osiołki. Prawie Zoo to 60 ssaków i ponad 300 ptaków. Inaczej niż w typowym ogrodzie zoologicznym, w Kochanach można wejść na teren wybiegów i pogłaskać zwierzaki.

- Już niedługo będzie można zwiedzić kolejne niezwykłe miejsce - Żywe Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego. - Będzie to muzeum żywe, ponieważ wszystkie zgromadzone tam urządzenia są sprawne i będzie można

z nich korzystać. Zwiedzający będą też mogli wytwarzać produkty rękodzielnicze. Pokazywana będzie choćby cała linia do obróbki lnu sprzed 100 lat - zapowiada Zbigniew Koczwara, założyciel Osady Kochany.

Przygotowywanych nowości jest więcej. W "dawnej szkole", gdzie zgromadzone zostały stare ławki i krzesła, a także globusy, liczydła, atlasy i mapy, odtwarzane będą lekcje. Odbywać się będą również warsztaty kaligrafii z użyciem stalówek, gęsiego pióra i atramentu. Realizacja nowych pomysłów możliwa jest dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska 2019 oraz Infrastruktura Kultury 2020 i 2021.

Jastkowickie Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne "Dziedzictwo i Pamięć" zaprasza grupy minimum 10 osób do Osady Kochany po wcześniejszej rezerwacji. Można jej dokonać pod numerem telefonu: 15 824 42 90. Aktualności dotyczące osady i działań stowarzyszenia można śledzić na facebookowym profilu OsadaKochany.

(Angelika Rutyna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%