Nie znaleźli martwych dzików

0
Showing 1 of 11

Przeszło 80 osób wzięło udział w poszukiwaniu martwych dzików na terenie gmin Tarnobrzeg, Nowa Dęba i Baranów Sandomierski. Mimo szerokiego zakresu operacji, nie znaleziono ani jednego padłego zwierzęcia.

To dobrze, bo to potwierdza tezę, że wirus ASF jest obecny jedynie na terenach obwodu przylegających do Tarnobrzega i w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego – mówi Robert Bąk, łowczy okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu.

W akcji uczestniczyli myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” z Nowej Dęby, zawodowi strażacy z Tarnobrzega i Nowej Dęby oraz strażacy OSP z terenu gmin Nowa Dęba i Tarnobrzeg. Akcję prowadzono również z wody – od strony Wisły na łodziach działały jednostki OSP z gminy Baranów Sandomierski. Poszukiwania wsparły też Inspekcja Weterynaryjna i policja, która monitorowała ruch drogowy na Wisłostradzie (z uwagi na ryzyko kolizji z wypłoszoną podczas poszukiwań zwierzyną).

Podczas akcji przeszukano obszar wzdłuż brzegu Wisły, oraz tzw. Berówkę i Konia – fragmenty koła łowieckiego na południowym wschodzie.

To oczywiście nie koniec akcji związanych ze zwalczaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń. W sobotę 7 marca przeprowadzimy kolejne, zakrojone na wielką skalę poszukiwania. Wezmą w nich udział myśliwi, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, pracownicy służb sanitarnych, strażacy i policjanci. Dodatkowo, Zarząd Okręgu PZŁ w Tarnobrzegu zdecydował, że wesprze nas 70-osobowy kurs stażystów – kandydatów na myśliwych. Poszukiwania obejmą tereny Kół Łowieckich „Ryś” w Nowej Dębie, „Leśnik” w Tarnobrzegu i „Darz Bór” w Zydniowie – mówi R. Bąk.

Osobne działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa ASF podjęto na terenie gminy Baranów Sandomierski i Nowa Dęba. Wzdłuż torów linii szerokotorowej LHS dokonano oprysków substancją odstraszającą dziki. Kolejna taka akcja zostanie przeprowadzona w poniedziałek 2 marca.

Od godziny 8.00 do 14.00, wzdłuż linii LHS przebiegającej na odcinku Nowa Dęba – granica województwa podkarpackiego/świętokrzyskiego, przeprowadzony zostanie oprysk odstraszający dziki. Na terenie powiatu tarnobrzeskiego działania obejmą miejscowości Poręby Dębskie oraz miejscowości Knapy i Durdy – informuje Urząd Gminy w Baranowie Sandomierskim.

Na granicy powiatów tarnobrzeskiego i mieleckiego, w rejonie Padwi Narodowej, zostanie też rozstawiony specjalny płot uniemożliwiający dzikom migrację. Ma on mieć 8 km.

fot. Kamil Robuta, materiały PZŁ

Showing 1 of 11
Share.

Comments are closed.