Nie żyje Andrzej Luściński, artysta malarz, grafik, pedagog - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Nie żyje Andrzej Luściński, artysta malarz, grafik, pedagog

0

W niedzielę, 25 października, zmarł pochodzący z Zawichostu Andrzej Luściński – artysta malarz, grafik, pedagog, rzeczoznawca w dziedzinie malarstwa. Miał 78 lat.

W 1964 roku Andrzej Luściński rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozwijał się tam pod kierunkiem młodszego pokolenia uznanych i bardzo cenionych twórców-dydaktyków, w pracowni malarstwa u docenta Bronisława Kierzkowskiego oraz profesora Stanisława Borysowskiego. W 1969 roku uzyskał dyplom i otrzymał propozycję asystentury na macierzystej uczelni, ale ostatecznie zadecydował na powrót w rodzinne strony. Podjął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1972-1987). W Sandomierzu mieszkał i tworzył od 1979 roku.

Ponad 50 lat pracy twórczej trudno jest opisać w kilku słowach, bowiem Andrzej Luściński był niezwykle płodnym artystą. Swoje zainteresowania kierował zarówno w stronę realizmu, ale również i abstrakcjonizmu. Artystyczną podróż upatrywał również w serigrafii – ulubionej technice graficznej, którą wykonywał z powodzeniem od lat 70. W malarstwie śmiało operował plamą barwą tworząc w ten sposób wrażenie romantyczności. Wypracowany styl i technika artysty, w której widoczne są prześwity, wykorzystanie świetlistości barwy, chropowatość płótna i farby, najbardziej widoczna jest we wczesnych pracach z okresu twórczości artysty. Cykl nadwiślańskich pejzaży z okolic Zawichostu, czy krajobrazy łąk, przyrody z terenu ziemi sandomierskiej, gdzie dominują kontrasty, ale również i lekkość – przypominają romantyczny widok dwóch miejscowości bliskich artyście – napisała burmistrz Zawichostu, Katarzyna Kondziołka.

Zobacz także:
– Sandomierski urząd zamknięty. Sprawy załatwimy zdalnie lub przez okienko

– Tarnobrzeg. Kolizja na skrzyżowaniu w centrum miasta [wideo][zdjęcia]
– Strzelanina w Stalowej Woli! Dwie osoby ranne

Andrzej Luściński zmarł w niedzielę w sandomierskim szpitalu Ducha Świętego po wieloletnim zmaganiu się z ciężką chorobą.

Fot. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.