Nie żyje profesor Stanisław Tabaczyński, wybitny archeolog, badacz najstarszych dziejów Sandomierza - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Nie żyje profesor Stanisław Tabaczyński, wybitny archeolog, badacz najstarszych dziejów Sandomierza

0

Nie żyje prof. dr hab. Stanisław Tabaczyński, archeolog, mediewista, zasłużony dla archeologii polskiej, również Sandomierza i jego okolic.

Profesor Stanisław Tabaczyński prowadził badania w Górach Wysokich, Dwikozach, Zawichoście, na terenie sandomierskiego Collegium Gostomianum i Wzgórza Zamkowego. W zbiorach Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się wiele obiektów pochodzących z jego badań. W 1982 roku wraz z profesorem Andrzejem Buko napisał książkę pt. “Sandomierz. Starożytność, wczesne średniowiecze”, która w przystępny sposób przybliża wczesne dzieje Sandomierza, od początków osadnictwa po powstanie grodu i siedziby książęcej. Był współredaktorem, wraz z Teresą Dunin-Wąsowicz, pierwszej publikacji poświęconej problematyce Zawichostu pt. “Szkice Zawichojskie”.

Profesor był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem- założycielem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, laureatem Nagrody imienia Józefa Kostrzewskiego za 2007 rok. Miał 90 lat.

Zobacz także:
– Mieszkanka Staszowa po transplatacji płuc. Jej własne zniszczył COViD-19
– W Sandomierzu świąteczne iluminacje już zabłysły! [zdjęcia]
– Koronawirus – 13 nowych przypadków w powiecie sandomierskim, 25 zgonów w województwie [raport z 2 grudnia]

Pogrzeb Stanisława Tabaczyńskigo odbędzie się w środę, 9 grudnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Na zdjeciu: Prof. Stanisław Tabaczyński z żoną Eleonorą, podczas wręczenia Nagrody imienia Józefa Kostrzewskiego w Garbiczu w 2008 roku (Archiwum SNAP Oddział Lubuski).

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.