Nie żyje twórca sanktuarium w Kałkowie-Godowie

0

W Rudniku nad Sanem, w wieku 84 lat zmarł ks. infułat Czesław Wala, twórca i budowniczy słynnego świętokrzyskiego sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie.

Ksiądz Czesław Wala urodził się 23 października 1936 roku w Rudniku nad Sanem. W tej miejscowości skończył szkołę średnią, a następnie rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.  7 czerwca 1964 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Gołębiowskiego. Jego pierwszą parafią było Sławno koło Opoczna. W 1967 roku rozpoczął posługę wikarego w parafii w Krynkach koło Starachowic. W oddalonej o 9 kilometrów od Krynek wsi Kałków, widząc trudności mieszkańców w dotarciu do świątyni postanowił zbudować tu kaplicę.

 1 października 1981 r. w Kałkowie erygowana została nowa parafia, a ks. Wala został jej pierwszym proboszczem. Rok później zrodziła się idea budowy sanktuarium maryjnego. Z czasem to miejsce stało się puntem spotkań ludzi pracy, członków Solidarności i centrum życia religijnego i patriotycznego. Mimo przeszkód czynionych przez władze, 22 maja 1983 r. do budującego się kościoła sprowadzono kopię obrazu Matki Bożej z Lichenia. Na przełomie lat 1985 i 1986 ks. Wala nabył od okolicznych gospodarzy duży teren wokół nowego kościoła, ogrodził go i przystąpił do budowy Drogi Krzyżowej i Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Nietypowa budowla, przypominająca średniowieczną wieżę z krzyżem na szczycie, skrywa 33 kaplice i oratoria poświęcone wielkim i świętym Polakom i Polkom. Przez lata przy Sanktuarium powstawały kolejne obiekty, m.in. Wioska dla Dzieci Niepełnosprawnych, Dom dla Ludzi Starszych im. Sue Ryder, a w Rudniku nad Sanem sierociniec i Dom Dziecka. Szczególną opieką otoczeni byli głuchoniemi, a ksiądz Wala porozumiewał się z nimi w języku migowym.

Ks. Wala był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską. W 2018 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę.

Pogrzeb duchownego planowany jest w rodzinnym Rudniku.

Share.

Comments are closed.