Niedziela Palmowa inna niż poprzednie. Również w Sandomierzu

0

Dzisiejsza Niedziela Palmowa miała zupełnie inny charakter niż poprzednie. Inny przebieg miało również towarzyszące jej tradycyjne  spotkanie młodych.

Z powodu epidemii koronawirusa nie było spotkania na sandomierskim Rynku,  prezentacji przyniesionych przez uczestników palm, a później procesji do bazyliki katedralnej. Uroczystość ograniczona została do mszy świętej. Dzieci, młodzież i starsi mogli uczestniczyć w  niej poprzez internetową transmisję.

Liturgii sprawowanej w katedrze przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją: diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor Centrum Ewangelizacyjnego ks. Marek Kuliński oraz dyrektor kurialnego Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego ks. Adam Kopeć. 

Brakuje mi spotkania na Rynku i poświęcenia palm rywalizujących między sobą, która większa, która piękniejsza. Brakuje mi procesji do katedry, a przede wszystkim was, chociaż wiem, że jesteście teraz połączeni za pośrednictwem kanałów internetowych – powiedział biskup na początku homilii.

Ordynariusz wyraził młodym wdzięczność za to, co wnoszą do życia  Kościoła. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone na spotkaniu z młodzieżą w Rzymie w 2000 roku. Papież powiedział wówczas, że każdy, kto snuje sny o szczęściu szuka w gruncie rzeczy Chrystusa.

– O czym marzymy dzisiaj? Pewnie, o tym, aby jak najszybciej skończyła się  epidemia. Nikt z ludzi nie wie, kiedy to nastąpi. Niektórzy tracą już nadzieję i popadają w rozpacz. Nie jesteśmy jednak osamotnieni. Pan Jezus, chociaż sam dźwiga ciężki krzyż, dodaje nam otuchy. Dlatego moi drodzy: Odwagi! Wytrzymajcie! Miejcie wiarę w Boga, w siebie i w innych!  – apelował hierarcha.

Kończąc kazanie, ordynariusz poprosił młodych ludzi, aby nieśli nadzieję innym. Biskup przypomniał również, że w czasie spotkania chciał zasadzić wspólnie  z młodzieżą cedr libański. Koronawirus pokrzyżował jednak plany.  Biblijna roślina zostanie posadzona wtedy,  gdy epidemia minie.

Zwieńczeniem uroczystości było świadectwo  Justyny Furdyny i Bartka Łatki, którzy łącząc się za pośrednictwem internetu z katedrą, opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z nawróceniem i wiarą.

fot. Diecezja Sandomierska

.

Share.

Comments are closed.