„Niedźwiedź-22” – największe ćwiczenia Żelaznej Dywizji w naszym regionie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 27 listopada
reklama

„Niedźwiedź-22” – największe ćwiczenia Żelaznej Dywizji w naszym regionie [zdjęcia]

1
1 z 7

Od poniedziałku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie trwa szkolenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Uczestniczy w nim zarówno cała Żelazna Dywizja, jak i żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Ćwiczenia podzielone są na dwa etapy: „część ogniową” oraz „nieogniową”. Pierwsza z nich odbywać się będzie głównie na poligonie w Nowej Dębie, ale żołnierze mają też ćwiczyć poza nim. Druga część realizowana będzie w „terenie przygodnym”.

Niedźwiedź-22 jest egzaminem dojrzałości dla 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, których formowanie trwa od trzech lat. Podczas ćwiczeń w Nowej Dębie żołnierze będą mogli uzyskać certyfikat CREVAL. Oznacza on zdolność do działania według sojuszniczych standardów gotowości bojowej.

Jednym z efektów, jakie ma przynieść żołnierzom szkolenie jest wzmocnienie interoperacyjności i współpracy sojuszniczej. W tym celu, na miejscu razem będą działać polskie czołgi Leopard, amerykańskie Abramsy i brytyjskie Challengery.

Dziś na poligonie w Nowej Dębie pojawi się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wspólne ćwiczenia kilku tysięcy jednostek w rejonie Nowej Dęby zakończą się w piątek. Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana.

1 z 7

Jeden komentarz

  1. Żołnierzyki nasze kochane. Mam nadzieję, że wreszcie będzie armia uzbrojona. Nie zapomnijcie o łaźniach polowych dla wojska. Jakoś tego tematu nikt nie porusza. Tylko uzbrojenie a gdzie ma się żołnierz myć?