Zamknij

Niezwykła wystawa IPN w centrum wsi. Organizatorem Muzeum Opowieści

19:23, 24.10.2019 KR Aktualizacja: 19:33, 24.10.2019
Skomentuj

W Rozalinie (Gmina Nowa Dęba) do 7 listopada przed budynkiem byłej Szkoły Podstawowej można podziwiać wystawę pt. "Komiks w PRL. PRL w komiksie". Wystawa jest przygotowana przez znajdujące się w obiekcie Muzeum Opowieści we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Na ekspozycji, zamieszczonej na płocie tuż przy drodze, można zobaczyć historię komiksu polskiego w okresie PRL-u. - Komiks przez władzę ludową był mocno cenzurowany, ale później został zrehabilitowany jako narzędzie propagandy - mówi Grzegorz Lubas, pracownik muzeum - Mieszkańcy są zaciekawieni. Ludzie przychodzą, zapoznają się z ekspozycją. Widzimy także zwalniające samochody, gdzie kierowcy są zaintrygowani dość kolorowym "wystrojem" tego płotu, zatrzymują się nawet i oglądają.

Wystawa "Komiks w PRL, PRL w komiksie" to początek cyklu związanego z ofertą edukacyjną rzeszowskiego IPN-u. Co miesiąc, aż do końca 2020 roku, będzie można podziwiać nowe ekspozycje.

W Muzeum Opowieści w Rozalinie podejmowanych jest bardzo wiele inicjatyw. Przede wszystkim można tam usłyszeć o przeszłości miejscowych okolic: Rozalina, Nowej Dęby, a w tym o historii zakładów metalowych "Dezamet". Do zobaczenia, indywidualnie bądź grupowo, są zabytki związane z tym przedsiębiorstwem m.in. silniki do komarków, żelazka, gofrownice. Ponadto w muzeum istnieje przestrzeń coworkingowa, gdzie można przyjść, wynająć biurko z mediami i popracować zamiast w domu. Zorganizowany został także projekt "Latarnicy 2020 - Komputer bez tajemnic". Skierowany jest on dla osób powyżej 44. roku życia i jest za darmo. - Na tych warsztatach będą się odbywać głównie zajęcia z kompetencji cyfrowych: podstawy - nauka obsługi komputera i też bardziej zaawansowane - korzystanie z narzędzi Google czy też praca w programie graficznym, by umieć stworzyć np. plakat - mówi Daria Witoń, pracownik muzeum.

W Rozalinie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odbywać odbywać się będą również warsztaty w ramach Społecznej Akademii Dziennikarstwa im. Rafała Potockiego. Poprowadzą je znani dziennikarze z naszego regionu. Pierwsze z nich odbędą się już w najbliższą niedzielę, a towarzyszyć im będzie Mała Akademia Komiksu prowadzona przez Grzegorza Lubasa.  Prowadzone są też takie inicjatywy jak "KOrpus Spolidarności", darmowy kurs języka angielskiego i niemieckiego czy też koncerty.

Muzeum Opowieści w Rozalinie otwarte jest w godzinach od 9:00 do 17:00.

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%