Nisko z posłem

0

Posłem z północnego Podkarpacia został po raz pierwszy Marcin Warchoł (ur. 13 lipca 1980 r. w Nisku) – prawnik, absolwent Wydziały Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat, wiceminister sprawiedliwości w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie. W latach 2006-2007 był asystentem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a od 2009 r. asystentem Rzecznika Praw Obywatelskich dr Janusza Kochanowskiego. Wiceprezes Fundacji Ius et Lex, stypendysta Instytutu Maxa Plancka we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech w dziedzinie prawa karnego. Autor wielu publikacji naukowych w języku polskimi i niemieckim z zakresu karnego prawa materialnego i procesowego. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rozprawę doktorską pt.  „Nadużycie prawa w polskim procesie karnym w świetle orzecznictwa i doktryny polskiej i obcej”. Nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 r. wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła poparło blisko 27 tys. głosujących. To trzeci wynik na liście PiS w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. Marcin Warchoł startował z ostatniego, 30 miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości. Żonaty, dwoje dzieci.

(pen)

Share.

Comments are closed.