Niskoemisyjne i komfortowe. Sandomierz kupuje nowe autobusy - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Niskoemisyjne i komfortowe. Sandomierz kupuje nowe autobusy

4

Sandomierska komunikacja miejska odmładza tabor. Zyska sześć nowoczesnych autobusów firmy Solaris, w pełni dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i emitujących dużo mniej zanieczyszczeń niż pojazdy, które kursują po mieście obecnie. W poniedziałek, 12 kwietnia podpisana została umowa z producentem.

Nowe autobusy mają wyjechać na ulice Sandomierza w połowie września. Będą to pojazdy o długości dziewięciu metrów, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu około 60 pasażerów. Wyposażone będą w silniki dieslowskie, ale emitujące mniejszą ilość spalin. To silniki spełniające normę czystości Euro 6.

Te autobusy będą miały wszystko, czego pasażer ma prawo oczekiwać od nowoczesnych pojazdów komunikacji miejskiej – klimatyzację, automaty biletowe, monitoring, system informacji z lokalizacją pojazdu na trasie, Wi-Fi i ładowarki USB. Będą miały niskie wejście z funkcją “przyklęku”, rampę i stanowisko dla wózków inwalidzkich. Osobom niewidomym podróżowanie ułatwi system zapowiedzi przystanków. Sposób wyświetlenia komunikatów będzie dostosowany do potrzeb ludzi słabowidzących – powiedział Rafał Zajas, dyrektor sprzedaży regionu południowego w firmie Solaris Bus&Coach SA.

Jak poinformował Piotr Sołtyk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, w strukturach którego działa zakład komunikacji, najstarsze używane obecnie autobusy mają 19 lat, zaś najmłodsze sześć. Te najbardziej wyeksploatowane będą sukcesywnie wycofywane.

Burmistrz Marcin Marzec wyraził nadzieję, iż nowoczesny tabor sprawi, że sandomierzanie będą chętniej niż obecnie korzystali z komunikacji miejskiej. Zapowiedział, że jeśli będą możliwości pozyskania kolejnych funduszy na zakup autobusów, miasto z nich skorzysta. Samorząd chce stawiać na “zielone” rozwiązania.

W nowej unijnej perspektywie finansowej nacisk będzie kładziony na ochronę środowiska. W przyszłości będziemy chcieli wpisywać się w te ekologiczne rozwiązania i kupować autobusy w pełni przyjazne środowisku – elektryczne i hybrydowe – zaznaczył burmistrz.

Marcin Marzec nie wykluczył, że po powiększeniu taboru uruchomione zostaną dodatkowe połączenia. Radni i mieszkańcy upominają się od dawna między innymi o kursy na ulicę Powiśle i Krakowską. Rozważane jest utworzenie, w porozumieniu z gminą Dwikozy, połączenia do Kamienia Łukawskiego, czyli w okolice Gór Pieprzowych.

Zakup sześciu autobusów będzie kosztował ponad 6,7 mln zł. 85 procent tej kwoty stanowią fundusze pozyskane przez samorząd z Unii Europejskiej. Elementem realizowanego przez miasto projektu pod nazwą “Transport miejski przyjazny środowisku” jest również przebudowa zatok i wymiana wiat przystankowych. Na to zadanie ogłoszony zostanie odrębny przetarg.

Sandomierska komunikacja miejska obsługuje pięć linii, z których jedna ma charakter sezonowy.

na zdjęciu: Umowę podpisali burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i Rafał Zajas, dyrektor w firmie Solaris; obok Joanna Pawelczyk, odpowiadająca w urzędzie miejskim za zamówienia publiczna i Piotr Sołtyk, prezes PGKiM.

Udostępnij

4 komentarze