reklama
Noc Muzeów 2016 po janowsku, czyli... kobiety, wino i śpiew [Zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Noc Muzeów 2016 po janowsku, czyli… kobiety, wino i śpiew [Zdjęcia]

0

W tegoroczną „Noc Muzeów” w janowskim Muzeum Fotografii – placówce unikatowej w skali kraju, bo zrodzonej z życiowej pasji jego założycieli i właścicieli – państwa Florczaków, królowały… kobiety, wino i śpiew.

Wszystko, co się tutaj odbywało, toczyło się przy pełnej frekwencji. Do pełnej cudownego klimatu myśli przewodniej niesamowitego spotkania, brzmiącej jakże uroczo: „kobiety, wino i śpiew”, przybliżył gości wspaniały koncert Jurija Tokara – już Polaka – lekarza i barda. Po dwugodzinnym zwiedzaniu muzeum punktualnie o ósmej wieczorem rozpoczęła się główna część Nocy Muzeów 2016 w jej janowsko-fotograficznym wydaniu. Pani Ula Łukasik w 10-minutowej prelekcji omówiła temat piękna kobiety w ujęciu historycznym, zwracając uwagę słuchaczy na takie aspekty wizerunku, jak wygląd, zachowania a przede wszystkim mądrość kobiet. Gościom zaprezentowano, ilustrowaną cudowną muzyką Glenna Millera, prezentację ponad 300 portretów – zdjęć kobiet z albumu „Wer ist die Schonste Frau”, wydanego w Dreżnie w 1934 roku, który w oryginale posiada w swoich zasobach muzeum. – Podczas prezentacji przedstawiłem sytuację w Muzeum Fotografii, ilość zwiedzających i co, zwłaszcza pod kątem pozyskiwanych muzealiów, przez miniony rok udało się nam zrobić – mówi Antoni Florczak, właściciel i kustosz MF.

_DSC9095 [1600x1200]

Pikantną częścią tego niezwykłego wieczoru była smakowita, choć migawkowam prezentacja prac pierwszego fotografa z Paryża J.A. Moulena (1802-1875), którego pasją były tzw zdjęcia „obsceniczne”, które dziś nazywalibyśmy erotycznymi. Było to wprowadzenie do – wielokrotnie przerywanej salwami śmiechu – multimedialnej prezentacji zdjęć z „belle epoqe” (lata 1880-1920), które wyszły z pracowni najlepszych fotografów francuskich. Wspaniały, przesiąknięty miłością i pięknem wieczór zakończył Jurij Tokar muzyką starego Lwowa.

_DSC9112 [1600x1200]

Podczas imprezy dwaj fotografowie z Torunia, Piotr Tamborek i Mariusz Kanonowicz, zaprezentowali wykonane w technice podczerwieni zdjęcia z Roztocz, wspaniale komponujące się z muzyką Mike Oldfielda. (r)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.