Nowa książka na 90. urodziny Wiesława Myśliwskiego. Sandomierski Widnokrąg zaprasza na spotkanie poświęcone pisarzowi - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 2 lipca
reklama

Nowa książka na 90. urodziny Wiesława Myśliwskiego. Sandomierski Widnokrąg zaprasza na spotkanie poświęcone pisarzowi

0

Z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego, urodzonego w Dwikozach, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików XX i XXI wieku, w środę, 23 marca, ukazała się książka zatytułowana „Wiesław Myśliwski. W środku jesteśmy baśnią”. W najbliższy piątek spotkanie urodzinowe organizuje sandomierski Widnokrąg. Odbędzie się tam również promocja nowego wydawnictwa.  

W książce zebrano zapisy publicznych przemówień i wywiadów z pisarzem. „Czytając powieści Wiesława Myśliwskiego, chciałoby się mieć pod ręką notes i co kilka stron przepisywać sobie do niego myśli, zdania i ustępy mające walor sentencji, uniwersalnych maksym, nad którymi warto się zastanawiać, odłożywszy książkę” – napisał Jerzy Illg we wstępie do księgi jubileuszowej wydanej z okazji 90. urodzin wybitnego literata.

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku. Jego ojciec, Julian, wywodził się z rodziny mieszczańskiej z Ćmielowa; był oficerem, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, po demobilizacji został urzędnikiem. Natomiast matka Myśliwskiego, Marianna, była wychowanką Uniwersytetu Ludowego Zofii i Ignacego Solarzów w Szycach; w młodości aktywnie działała w ZMW „Wici”. Po wojnie Wiesław Myśliwski uczęszczał do gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Sandomierzu, maturę zdał w 1951 roku. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którą ukończył w 1956 roku.

Debiutował w 1955 roku recenzją powieści E. de Greff „Noc jest moim światłem”. Pracował w latach 1955–1976 w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie jako asystent redaktora, redaktor, kierownik redakcji literatury współczesnej, zastępca redaktora naczelnego. W latach 1975–1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony”, w latach 1993–1999 również tygodnika kulturalnego „Sycyna”. Od 1997 roku był przewodniczącym jury konkursu – Ogólnopolskiej Nagrody imienia Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu. W latach 1971–1983 był członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka w Warszawie.

Jest prozaikiem i dramaturgiem. Dwukrotnie był laureatem literackiej Nagrody Nike – za „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”. Jego proza cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce, ale jest również ceniona za granicą. Książki Myśliwskiego zostały przetłumaczone na 22 języki. Pojawia się w nich Sandomierz, miasto zostało pięknie pokazane w „Widnokręgu” i „Uchu Igielnym”.

W dniu urodzin Wiesława Myśliwskiego, za zgodą jubilata, poświęcone mu spotkanie organizuje Restauracja Widnokrąg (jej nazwa nawiązuje do tytułu powieści twórcy). Zaprezentowana zostanie tam wystawa sandomierskiego artysty Przemka Zamojskiego  pt. „Podwale z ptakami”. – Moje grafiki są próbą interpretacji prozy Wiesława Myśliwskiego i efektem wielokrotnego przeżywania lektury – mówi Przemek Zamojski. Podczas wernisażu słowo o pisarzu powie Jerzy Krzemiński, zaś w świat prozy Wiesława Myśliwskiego wprowadzi uczestników Danuta Paszkowska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp jest wolny.

Oficjalna promocja nowej  książki, z udziałem redaktorów Jerzego Illga i  Wojciecha Bonowicza, została zaplanowana w Widnokręgu na 8 kwietnia. Właściciele lokalu, Anna i Przemysław Bokwowie, mają kilka książek z autografem autora. Egzemplarze będą licytowali na rzecz walczącej Ukrainy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.