Nowi księża diecezji sandomierskiej [zdjęcia]

0

SANDOMIERZ. Diecezja sandomierska ma nowych księży. Biskup Krzysztof Nitkiewicz udzielił w środę święceń kapłańskich sześciu diakonom.

Uroczysta msza święta została odprawiona w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej biskup ordynariusz. Wśród koncelebrujących byli: biskup senior Edward Frankowski oraz księża wychowawcy i profesorowie seminarium duchownego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli bliscy diakonów.

Chciałbym, abyście zdali sobie sprawę z tego, jak wielki dar otrzymujecie dzisiaj od Boga. Zostajecie nim obdarowani bez żadnej waszej zasługi. Zresztą, ile już otrzymaliście, począwszy od daru życia i sakramentu chrztu – mówił w homilii biskup Nitkiewicz. – Za to wszystko powinniście dziękować bez końca, bez wytchnienia. Niech ta postawa wdzięczności wyraża się także w pewnej kulturze bycia wobec przełożonych, współbraci w posłudze i wiernych świeckich. Niech z waszych ust wychodzi często słowo „dziękuję”. Bądźcie zawsze uprzejmi i serdeczni. Pamiętajcie, że początek kapłańskich upadków zaczyna się zazwyczaj od braku wdzięczności Bogu i Kościołowi. Jej deficyt prowadzi także do nadużywania swojej pozycji, do instrumentalnego traktowania innych, a stąd już tylko krok do nadużyć.  

Po homilii kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Najważniejszym  momentem święceń było nałożenie rąk oraz modlitwa konsekracyjna.  Obrzędu dopełniły: nałożenie stuły i ornatu, namaszczenie rąk, przekazanie kielicha i pateny. Później nowi kapłani po raz pierwszy koncelebrowali Eucharystię.

Nowymi księżmi zostali: Maciej Gorazd, Łukasz Flis, Krzysztof Kozieł, Piotr Józef Pudło, Franciszek Jan Sidor i  Michał Bartłomiej Zelik.

fot. diecezja sandomierska

Share.

Comments are closed.