Nowi księża diecezji sandomierskiej [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Nowi księża diecezji sandomierskiej [zdjęcia]

0

Diecezja sandomierska ma dziewięciu nowych księży. W niedzielę, 19 czerwca diakoni przyjęli święcenia kapłańskie z rąk biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza.

Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej. Mszy świętej przewodniczył biskup Nitkiewicz. Obecni byli wychowawcy i wykładowcy oraz bliscy nowych kapłanów.

Po odczytaniu Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium, zaświadczając o ich odpowiednim przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera.

W homilii biskup mówił o potrzebie pogłębiania wiary i dzielenia się nią z innymi. Przywołał słowa prefekta domu papieskiego kardynała Raniera Cantalamessę, iż lepiej „nie udowadniać przez jakiś czas niczego nikomu, lecz skupić się na pogłębianiu swojej wiary. Przyswoić ją sobie mocniej, zatroszczyć się o korzenie wiary w głębi naszego serca”.
– Życzę wam, przyszli kapłani, życzę całemu naszemu prezbiterium i sobie, abyśmy zajęli się poważnie i od zaraz naszą wiarą. Tak łatwo ją bowiem utracić. A bez wiary posługiwanie kapłańskie nie ma sensu i byłoby zwykłym oszustwem. Dzisiaj jednak wyznajemy razem z Piotrem Apostołem, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem Bożym, naszym Panem i Zbawicielem – podkreślił hierarcha.

Po homilii kandydaci na kapłanów złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi. Najważniejszym momentem święceń był gest nałożenia rąk oraz modlitwa konsekracyjna. Nałożenie stuły i ornatu, namaszczenie rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły obrzędu. Później, uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi księża po raz pierwszy koncelebrowali mszę świętą. Na zakończenie biskup wręczył neoprezbiterom nominacje do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską.

Nowi kapłani to: ks. Konrad Bąk z parafii św. Wojciecha w Grębowie, ks. Piotr Biernacki z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Paweł Kania z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie, ks. Paweł Kida z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim, ks. Paweł Klusek z parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Mateusz Kobylarz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu, ks. Damian Surowiec z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, ks. Adrian Trybulski z parafii św. Stanisława Biskupa w Racławicach, ks. Bartosz Wawrzkiewicz z parafii św. Stanisława Biskupa w Osieku.

Fot. Diecezja Sandomierska

Zostaw odpowiedź