Zamknij

Nowoczesne słuchowisko, czyli podcast. Tworzenie ich sprawia problem, czy jest banalnie proste? 

10:33, 15.11.2022 Katarzyna Dudek
Skomentuj

Nie tylko video rządzi w Internecie. Popularność zdobywają też tematyczne słuchowiska. Słuchanie podcastów, bo o nich właśnie mowa staje się coraz bardziej modne. Na czym polega fenomen plików audio z nagraną na nich treścią? Czy nagrywanie podcastów jest przyszłościowe, czy też można zakładać, że trend ten szybko przeminie?

Gdzie można słuchać podcastów i jak się to wszystko właściwe zaczęło?

Nazwa podcast wzięła się z połączenia dwóch angielskich zwrotów: iPod oraz broadcast. Urządzenie do odtwarzania plików audio zostało zmiksowane ze zwrotem oznaczającym czasownik nadawać. Ten mogłoby się wydawać niecodzienny miks przyjął się na tyle, że jest używany we wszystkich językach świata. Ideą podcastu jest poruszanie wybranych tematów przez samego autora lub forma rozmowy dwóch, czy też większej liczby zaproszonych do nagrania gości. Ważne jest także to, że odcinki podcastu ukazują się cyklicznie. Rodzi to przywiązania do danego twórcy i pozwala stworzyć zaangażowaną społeczność.

Pliki w formie audio publikowane są na wielu popularnych platformach przeznaczonych do słuchania wszelkiego typu nagrań lub też stworzone tylko do słuchania podcastów. Można odsłuchiwać ich między innymi na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Soundcloud. Jest też możliwość odtwarzania ich na YouTube i na wielu innych platformach podcastowych.

Co jest potrzebne do nagrywania podcastów?

Chodzi Ci po głowie, aby samodzielnie nagrać podcast. Tworzenie tego typu treści nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani niecodziennych umiejętności. Dużo bardziej liczy się pomysł i sposób jego zaprezentowania. Stworzyć własny podcast można praktycznie o wszystkim, jednak zrobić to ciekawie jest już prawdziwą sztuką. Środki wyrazu w nagraniach są mocno ograniczone, za to pierwsze skrzypce gra zawsze głos. Dlatego nagrywanie podcastu dobrze jest zacząć od krótkich form i zaprezentować je komuś, kto będzie w stanie obiektywnie ocenić to, czy głos brzmi przyjemnie, a myśli formułowane są w jasny sposób.

Z technicznego punktu widzenia potrzebny jest jedynie mikrofon oraz program do edycji. Na początku przygody można bez programu korzystać z darmowych aplikacji.

Czy warto tworzyć własny podcast?

Zastanawiasz się, czy zacząć nagrywać podcasty? Wydaje Ci się, że takich treści jest już sporo i nie ma miejsca dla kolejnego twórcy. Z pewnością dokładnie w taki sam sposób myślało nagrywając pierwszy odcinek podcastu. Dlatego, tak czy inaczej, warto spróbować. Nigdy do końca nie wiadomo, jak daną treść przyjmą odbiorcy. Dlatego nagraj to, co chodzi Ci po głowie i spróbuj opublikować podcast. Nie zapomnij ogłosić tego w mediach społecznościowych. Pozwoli Ci to dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Materiał zewnętrzny

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%