Zamknij

O rodzie Skotnickich, Skotnikach i Koprzywnicy w filmie TVP

14:10, 05.02.2021 MPlaza Aktualizacja: 10:03, 06.02.2021
Skomentuj

Reportaże filmowe o Skotnikach i rodzie Skotnickich oraz o kościele w Górach Wysokich zostaną zrealizowane dla Telewizji Polskiej przy współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej". Mają popularyzować niezwykłe historie oraz niezwykłe miejsca, a tym samym zachęcać do ich odwiedzania.     

Pierwsza część zdjęć do reportażu o Skotnikach już powstała. Były one realizowane w Warszawie. Nagrana została rozmowa z Michałem i Maksymilianem Skotnickimi, wnukami ostatniego właściciela miejscowości przed wojną, Maksymiliana Skotnickiego.

- Ród Skotnickich nierozerwalnie jest związany z historią Skotnik, ale również z innymi miejscami w Polsce. W Skotnikach jest on obecny nieprzerwanie już od ponad 760 lat. Przez wieki utrzymywała się szczególna więź między "Rodziną" a mieszkańcami - opowiada Katarzyna Batko, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej".

Jak mówi Katarzyna Batko, o tej wyjątkowej więzi świadczyć może choćby historia przytoczona na planie filmowym. Gdy w 1944 roku, po reformie rolnej, rodzina Skotnickich musiała opuścić swoją siedzibę rodową,  mieszkańcy postanowili przechować meble z dworku. Poukrywali je u siebie, a później przekazali Skotnickim.

Pomysłodawcy reportażu postanowili przypomnieć historię znakomitego rodu herbu Bogoria. Inspiracją był, jak podkreśla Katarzyna Batko, również niezwykły film - niemiecka kronika filmowa z 1937 roku dokumentująca dożynki w Skotnikach. Na żywych obrazach pojawił się Maksymilian Skotnicki.

W najbliższym czasie w podsandomierskiej miejscowości realizowana będzie druga część zdjęć do reportażu. Pokazany zostanie w nim oczywiście dworek oraz gotycki kościół św. Jana Chrzciciela, ufundowany w połowie XIV wieku przez Jarosława Bogorię Skotnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, doradcę Kazimierza Wielkiego.

Telewidzowie poznają jeszcze jedno miejsce w naszym regionie związane ze Skotnickimi - opactwo cystersów z I połowy XIII wieku w Koprzywnicy. Ufundował je Mikołaj Bogoria Skotnicki, wojewoda krakowski, doradca Władysława Łokietka. To on podarował 24 mnichom sprowadzonym z Marimondu we Francji Koprzywnicę i kilka pobliskich wiosek.

Reżyserką filmu jest Dorota Kosierkiewicz z Telewizji Polskiej. Zostanie on wyemitowany w cyklu "Całkiem niezwykła historia". Termin nie jest jeszcze ustalony. W ubiegłym roku na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej, w ramach tego samego cyklu, powstał film o księciu Henryku Sandomierskim oraz Zgodzie Sandomierskiej, w związku z 450. rocznicą podpisania tego dokumentu.

W piątek, 12 lutego Dorota Kosierkiewicz będzie realizować materiał o kościele w Górach Wysokich, który - jaką twierdzą niektórzy - wybudowany został na miejscu pogańskiej świątyni Światowida. Zaprezentowana zostanie również baszta panien benedyktynek w pobliskich Kicharach. Ten  reportaż przygotowany zostanie z myślą o cyklu TVP "Koło się kręci".

- Poprzez opowiadanie historii można przyciągnąć więcej turystów do naszego regionu. Mamy nadzieję, że widzowie będą chcieli odwiedzać miejsca pokazane w reportażach, że będą przemierzać Ziemię Sandomierską pieszo, rowerem, czy samochodem - mówi szefowa Lokalnej Organizacji Turystycznej.

fot. K. Batko

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%