O rodzie Skotnickich, Skotnikach i Koprzywnicy w filmie TVP - Tygodnik Nadwiślański
środa, 26 stycznia
reklama

O rodzie Skotnickich, Skotnikach i Koprzywnicy w filmie TVP

0

Reportaże filmowe o Skotnikach i rodzie Skotnickich oraz o kościele w Górach Wysokich zostaną zrealizowane dla Telewizji Polskiej przy współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej”. Mają popularyzować niezwykłe historie oraz niezwykłe miejsca, a tym samym zachęcać do ich odwiedzania.     

Pierwsza część zdjęć do reportażu o Skotnikach już powstała. Były one realizowane w Warszawie. Nagrana została rozmowa z Michałem i Maksymilianem Skotnickimi, wnukami ostatniego właściciela miejscowości przed wojną, Maksymiliana Skotnickiego.

Ród Skotnickich nierozerwalnie jest związany z historią Skotnik, ale również z innymi miejscami w Polsce. W Skotnikach jest on obecny nieprzerwanie już od ponad 760 lat. Przez wieki utrzymywała się szczególna więź między „Rodziną” a mieszkańcami – opowiada Katarzyna Batko, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej”.

Jak mówi Katarzyna Batko, o tej wyjątkowej więzi świadczyć może choćby historia przytoczona na planie filmowym. Gdy w 1944 roku, po reformie rolnej, rodzina Skotnickich musiała opuścić swoją siedzibę rodową,  mieszkańcy postanowili przechować meble z dworku. Poukrywali je u siebie, a później przekazali Skotnickim.

Pomysłodawcy reportażu postanowili przypomnieć historię znakomitego rodu herbu Bogoria. Inspiracją był, jak podkreśla Katarzyna Batko, również niezwykły film – niemiecka kronika filmowa z 1937 roku dokumentująca dożynki w Skotnikach. Na żywych obrazach pojawił się Maksymilian Skotnicki.

W najbliższym czasie w podsandomierskiej miejscowości realizowana będzie druga część zdjęć do reportażu. Pokazany zostanie w nim oczywiście dworek oraz gotycki kościół św. Jana Chrzciciela, ufundowany w połowie XIV wieku przez Jarosława Bogorię Skotnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, doradcę Kazimierza Wielkiego.

Telewidzowie poznają jeszcze jedno miejsce w naszym regionie związane ze Skotnickimi – opactwo cystersów z I połowy XIII wieku w Koprzywnicy. Ufundował je Mikołaj Bogoria Skotnicki, wojewoda krakowski, doradca Władysława Łokietka. To on podarował 24 mnichom sprowadzonym z Marimondu we Francji Koprzywnicę i kilka pobliskich wiosek.

Reżyserką filmu jest Dorota Kosierkiewicz z Telewizji Polskiej. Zostanie on wyemitowany w cyklu „Całkiem niezwykła historia”. Termin nie jest jeszcze ustalony. W ubiegłym roku na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej, w ramach tego samego cyklu, powstał film o księciu Henryku Sandomierskim oraz Zgodzie Sandomierskiej, w związku z 450. rocznicą podpisania tego dokumentu.

W piątek, 12 lutego Dorota Kosierkiewicz będzie realizować materiał o kościele w Górach Wysokich, który – jaką twierdzą niektórzy – wybudowany został na miejscu pogańskiej świątyni Światowida. Zaprezentowana zostanie również baszta panien benedyktynek w pobliskich Kicharach. Ten  reportaż przygotowany zostanie z myślą o cyklu TVP „Koło się kręci”.

Poprzez opowiadanie historii można przyciągnąć więcej turystów do naszego regionu. Mamy nadzieję, że widzowie będą chcieli odwiedzać miejsca pokazane w reportażach, że będą przemierzać Ziemię Sandomierską pieszo, rowerem, czy samochodem – mówi szefowa Lokalnej Organizacji Turystycznej.

fot. K. Batko

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.