Tarnobrzeg. Oprócz sprzątania lasów Kamionki będą rozmawiać o sposobach wychodzenia z depresji - Tygodnik Nadwiślański

Tarnobrzeg. Oprócz sprzątania lasów Kamionki będą rozmawiać o sposobach wychodzenia z depresji

6

W niedzielę, 13 czerwca, rusza inicjatywa społeczna “Posprzątajmy przestrzeń wokół nas” – akcja Kamionka, pod patronatem prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Inicjatorka wydarzenia Aleksandra Augustyn, na co dzień doszkalająca się w dziedzinie arteterapii, pragnie w ten sposób zwrócić uwagę na wpływ natury na zdrowie psychiczne człowieka, tym samym chce zaprosić do dyskusji przy ognisku osoby zmagające się z depresją. 

“Posprzątajmy przestrzeń wokół nas” to akcja społeczna, której organizatorka Aleksandra Augustyn, tarnobrzeżanka mieszkająca w Szkocji, pragnie zwrócić uwagę na to, jak istotny wpływ ma środowisko na zdrowie psychiczne człowieka. Oprócz samej akcji sprzątania, przewidziane jest także ognisko, podczas którego organizatorka  pragnie poruszyć kwestie wpływu natury na psychikę oraz podzielić się sposobami na poradzenie sobie z depresją.

To właśnie Kamionka była miejscem, do którego chodziłam na spacery, kiedy się już odważyłam wyjść z domu. Przytulałam się do drzew, chodziłam boso po ściółce,  zachwycałam się dźwiękiem i zapachem lasu, odpoczywałam, ładując swój energetyczny akumulator. Wiele czynników wpłynęło na to, jak wspaniale się dzisiaj czuję, ale bez wątpienia pierwszym i najważniejszym krokiem były spacery po Kamionce. Dlatego poprzez taki gest, jakim jest posprzątanie Kamionki, chciałabym podziękować temu miejscu – mówi A. Augustyn, jednocześnie zwracając uwagę na to, jak obecnie wyglądają tereny tarnobrzeskiej Kamionki – Będąc tam codziennie, widzę masę odpadów i śmieci typu opony, szyby samochodowe, stare sprzęty AGD i RTV, pomyślałam sobie, że w taki sposób możemy wspólnie zreflektować się, by wyrazić swoją wdzięczność za urok tego miejsca. Akcja skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy cenią sobie kontakt z naturą i przebywanie na jej łonie oraz lubią podziwiać jej piękno – bez widoków śmieci.

Aby wziąć udział w akcji sprzątania, należy stawić się na zbiórkę, która odbędzie się w niedzielę 13 czerwca na tarnobrzeskiej Kamionce przy stawie w godzinach 15:30 – 16:00. Od godziny 16:00 nastąpi przegrupowanie i rozpocznie się akcja sprzątania lasu. Organizator zapewnia worki na śmieci oraz rękawiczki i przypomina o konieczności zabezpieczenia się we własnym zakresie w środki owadobójcze.

Zobacz także: 
– “Czekoladowa Chatka” w Tarnobrzegu w nowej odsłonie! [wideo]

Po zakończeniu sprzątania terenów Kamionki, około godziny 18:00-19:00, planowane jest wspólne ognisko lub grill, podczas którego zebrani będą mogli wymienić się doświadczeniami i wzajemnie wesprzeć się w walce z depresją. Organizatorka prosi o zabranie ze sobą prowiantu, a ludzi dobrej woli zachęca, by przynieść więcej jedzenia dla innych. 

“Nieważne, ile masz lat, czym się zajmujesz, z jakiego powiatu lub gminy pochodzisz. Jeśli masz ochotę dołączyć do ludzi dobrej woli, posprzątać las, przyjdź i bądź z nami w tym wyjątkowym dniu.
Jeśli potrzebujesz rozmowy, serdecznego uśmiechu, tym bardziej dołącz do nas  – zachęcają do wzięcia udziału w akcji organizatorzy.

Partnerami wydarzenia są Rodzinne Ogródki Działkowe “Miechocin” oraz Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Chrońmy Zwierzęta. 

Kontakt z organizatorem: pomagamymatceziemi@wp.pl

 

kamionka

Udostępnij

6 komentarzy

 1. W tekście napisano:
  “Organizator zapewnia worki na śmieci oraz rękawiczki i przypomina o konieczności zabezpieczenia się we własnym zakresie w środki owadobójcze”
  Poniżej na plakacie:
  “Proszę zabrać ze sobą: rękawiczki, duży worek na śmieci”

  To jak to w końcu jest, trzeba wziąć ze sobą czy nie?

 2. “Przytulałam się do drzew, chodziłam boso po ściółce, zachwycałam się dźwiękiem i zapachem lasu, odpoczywałam, ładując swój energetyczny akumulator. ”
  Czy ja będę się mógł do Pani przytulić? Może mnie Pani uzdrowi.

Zostaw odpowiedź