Ocicanki show w Sędziszowie Małopolskim. Sukces tarnobrzeskiego zespołu w prestiżowym konkursie - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Ocicanki show w Sędziszowie Małopolskim. Sukces tarnobrzeskiego zespołu w prestiżowym konkursie

0

Zespół Ludowy „Ocicanki” z tarnobrzeskich Ocic podbił serca jury i publiczności XXXIII Wojewódzkiego Konkursu „Ludowe obrzędy i zwyczaje” w Sędziszowie Małopolskim, zdobywając dwie nagrody festiwalowe. To nie pierwszy sukces „Ocicanek” podczas sędziszowskiego konkursu.

– Kilka lat temu zaprezentowaliśmy na festiwalu widowisko „Ocepiny”, oparte na scenariuszu weselnych obrzędów z lat 30. ubiegłego wieku, znalezionym na strychu starej chałupy w Ocicach i zdobyliśmy główną nagrodę. W tym roku wystąpiliśmy z innym obrzędem, z „Kiszeniem kapusty”. Jego scenariusz też jest z życia wzięty, napisałyśmy go w oparciu o wspomnienia naszych mam i nas samych. Ja osobiście w latach 60-tych tak kisiłam kapustę u dziadków. Zawsze temu towarzyszyły wspólne śpiewy i przyśpiewki. Postanowiłyśmy to pokazać, żeby ta tradycja nie przepadła bezpowrotnie – mówi Alina Bąk, prezes stowarzyszenia Ocice i szefowa „Ocicanek”.

Zespołowi na scenie tradycyjnie towarzyszy zespół Smykla Band. Jego szef, Józef Smykla, wystąpił w widowisku „Kiszenie kapusty” w jednej z głównych ról. Zostało to docenione przez publiczność i jury – za rolę Macieja otrzymał główną nagrodę konkursu za występ aktorski. Całe widowisko zaprezentowane przez „Ocicanki” nagrodzono 2 nagrodą konkursu. Zespół z Ocic zrobił jednak furorę nie tylko ze względu na zaprezentowany spektakl. Uznanie zdobyło także to, że „Ocicanki”, jako jeden z niewielu zespołów ludowych, potrafi przyciągnąć do występów młodych ludzi.

– Jest nas trzynaście, w wieku od 16 do 70 lat. Właśnie tej umiejętności zainteresowania ludową obrzędowością młodych ludzi najbardziej nam gratulowano i zazdroszczono – mówi z dumą Alina Bąk.

Występy „Ocicanek” tradycyjnie towarzyszą miejskim imprezom w Tarnobrzegu, gdzie są zawsze przyjmowane entuzjastycznie. Zespół ma na koncie także wiele występów poza Tarnobrzegiem, w tym na najbardziej prestiżowym w Polsce przeglądzie kapel i zespołów ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, skąd przywiózł nagrodę za „Ocepiny”.

fot .„Ocicanki” i „Smykla Band w scenerii skansenu ludowego w Kolbuszowej  – fot. materiały zespołu

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.