Oddano nowy, 30-kilometrowy odcinek Via Carpatia [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Oddano nowy, 30-kilometrowy odcinek Via Carpatia [zdjęcia]

0

Mieszkańcy Podkarpacia mogą już korzystać z nowej drogi szybkiego ruchu łączącej Rudnik nad Sanem z Kamieniem. Prawie 30 kilometrowy odcinek drogi S19, będącej elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową, został właśnie oddany do użytku kierowców.

Budowa oddanej do użytku drogi powstawała w trzech etapach. Pierwszy prowadzi z Rudnika nad Sanem do Niska i liczy 6,4 km długości. Wykonawcą prac było konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. W ramach tego zadania wybudowano dwa węzły drogowe, sześć wiaduktów, w tym przejścia dla zwierząt oraz sześć przepustów. Koszt tego odcinka wyniósł ponad 196 mln złotych.

Wykonawca podkreśla, że na odcinku z Rudnika do Niska ułożono tyle warstw bitumicznych, co odpowiadałoby równowartości 47 boisk piłkarskich, pokrytych warstwą asfaltu o grubości 10 cm. Natomiast nasypy wykonano z takiej ilości materiału, że można byłoby z niego wykonać szesnaście Kopców Kościuszki.

Kolejny etap drogi to odcinek prowadzący z Niska do Jeżowego (dotychczasowa nazwa Podgórze), liczący 11,5 km długości. Wykonawcą prac było konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcciones. W ramach zadania wybudowano trzy wiadukty, sześć przejść dla zwierząt, dziewięć przepustów, a także Miejsca Obsługi Podróżnych. Koszt tego odcinka wyniósł ponad 272 mln złotych. Z kolei trzeci etap to odcinek Jeżowe – Łowisko (dotychczasowa nazwa Kamień), liczący 10,3 km długości. Wykonawcą prac był Budimex. W ramach inwestycji powstały dwa węzły drogowe, a także siedem wiaduktów, pięć mostów, przejście dla zwierząt oraz pięć przepustów. Ten odcinek z kolei kosztował ponad 335 mln złotych.

Zobacz także:
Włamali się do domu, skrępowali i okradli 61-latka. Sprawcy rozboju zatrzymani

Podkreśla się, że do wybudowania obiektów inżynierskich znajdujących się na odcinku z Niska do Jeżowego wykorzystano tyle stali, że można byłoby okrążyć nią całą Polskę dookoła i jeszcze wystarczyłoby na odcinek z Gdyni do Soliny. Z kolei na odcinku z Jeżowego do Kamienia wykonano wykopy odpowiadające aż 140 basenom olimpijskim.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie liczyła ponad 700 km długości i będzie przebiegać przez województwa – podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury zaznaczył, że Via Carpatia pełni funkcję cywilizacyjną:

Wraz z Via Carpatią na Podkarpacie dociera cywilizacja. Tak, Via Carpatia jest drogą o charakterze cywilizacyjnym. Nasze województwo dołącza w końcu do tych regionów, które spełniają wymogi i warunki komunikacji rodem z XXI wieku. Ta droga zapewni dostępność transportową i komunikacyjną. Wreszcie będziemy mogli rozwijać się tak, jak regiony położone na zachód. Będziemy mogli mówić, że wartość tych ziem w rozwoju gospodarczym jest podobna, jest zbliżona i wreszcie będziemy mogli czerpać z zasobu ludzi energicznych, kreatywnych, którzy tutaj będą instalować swoje działalności gospodarcze, bo ta droga jest również magnesem przyciągającym inwestorów. To droga tysiąca szans. Bardzo się z tego powodu cieszę – powiedział Rafał Weber.

Podczas uroczystego otwarcia odcinka był obecny także sam minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nie zabrakło władz samorządowych na czele z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.