Oddział przedszkola przy ulicy Parkowej w Sandomierzu do likwidacji - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Oddział przedszkola przy ulicy Parkowej w Sandomierzu do likwidacji

0

Po wakacjach oddział Przedszkola Samorządowego numer 1, znajdujący się przy ulicy Parkowej zostanie zamknięty. Potwierdził to burmistrz Marcin Marzec podczas środowej konferencji prasowej. Powodem jest niż demograficzny. Wszystkie dzieci zapisane do „jedynki” pomieszczą się w budynku przy ulicy Okrzei.

O sprawie pisaliśmy przed tygodniem po sygnale, jaki otrzymaliśmy od jednego z zaniepokojonych rodziców. Wtedy ani dyrekcja przedszkola, ani władze miasta nie udzieliły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki będzie los placówki przy Parkowej.

Jak poinformowała w czasie konferencji dyrektor Dorota Strugała, do Przedszkola Samorządowego numer 1 zapisano teraz 138 dzieci, o 15 mniej niż przed rokiem. Taka liczba pozwoli utworzyć od września tylko sześć oddziałów, które pomieszczą się w jednym budynku.

Dorota Strugała powiedziała, że w „jedynce”, tak jak w innych sandomierskich placówkach, widoczny jest niż demograficzny.

Po pierwszym etapie rekrutacji w placówkach zostało dużo wolnych miejsc. Czekaliśmy aż rekrutacja uzupełniająca zmieni tę sytuację, jednak to nie nastąpiło. Musiałam przedstawić projekt organizacyjny na sześć oddziałów. W przedszkolu przy ulicy Parkowej od lat widzieliśmy trend malejący. W 2020 roku przesuniętych zostało tam dziewięcioro dzieci z przedszkola numer 6. Podobnie było w latach poprzednich. Teraz nie było takiej możliwości. Po rekrutacji uzupełniającej wniosków do oddziału w ogóle nie było – tłumaczyła Dorota Strugała.

Dyrektor dodała, że wszyscy pracownicy oddziału zachowają etaty.

Siedziba przedszkola numer 1 przy ulicy Okrzei do końca wakacji przejdzie remont. Jedno z pomieszczeń zostanie zaadaptowane na salę do zajęć. Ponadto budynek zostanie dostosowany do zaleceń przeciwpożarowych. Prace będą kosztować 480 tysięcy złotych.

– Inwestujemy w przedszkole, ponieważ w sąsiedztwie powstaje osiedle mieszkaniowe. Myślimy, że rodziny, które tam zamieszkają, będą chciały posłać dzieci do tej placówki. Stwarzamy lepsze warunki, wykładamy prawie pół miliona złotych, bo tutaj jest potencjał na rozwój – zaznaczył burmistrz.

Tamara Socha, dyrektor Centrum Usług Wspólnych zapewniła, że w przedszkolach samorządowych dla dzieci nie zabraknie miejsc. Jest, jak podkreśliła, bufor bezpieczeństwa. W „piątce”, w miarę potrzeb, będzie można uruchomić 10 dodatkowych miejsc, natomiast w „szóstce” – trzy dla maluchów z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Co stanie się z budynkiem przy ulicy Parkowej? Burmistrz Marzec odpowiedział, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Przyznał, że padają sugestie, aby obiekt został przeznaczony na Dom Dziennego Pobytu dla seniorów. Jest również pomysł, aby został tam przeniesiony Środowiskowy Dom Samopomocy, wtedy do kamienicy przy ulicy Katedralnej mógłby wrócić Oddział Literatury Muzeum Zamkowego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.