Oddział Udarowy w stalowowolskim szpitalu niemal gotowy, kolejne inwestycje w toku [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 20 maja
reklama

Oddział Udarowy w stalowowolskim szpitalu niemal gotowy, kolejne inwestycje w toku [zdjęcia]

0
1 z 4

Najpewniej na przełomie stycznia i lutego 2022 roku uruchomiony zostanie Oddział Udarowy w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Trwają także prace budowlane na nowych Oddziałach Kardiologii oraz Ortopedii.

Na 2. piętrze I pawilonu szpitala wkrótce zostanie zlokalizowany powiększony z 4 do 10 łóżek, Oddział Udarowy. Prace budowlane trwały od lipca i kosztowały ponad 2,14 mln zł. Zostały one sfinansowane przez szpital z zaciągniętego kredytu. Cała ta część piętra została odtworzona na nowo niemal od podstaw.

Obecnie trwa wyposażanie oddziału w sprzęt medyczny o łącznej wartości 1,31 mln zł. 80 proc. kwoty pochodzi z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów, natomiast pozostałe 20 proc. z budżetu Powiatu Stalowowolskiego.

Wśród zakupionego sprzętu znalazły się m.in.: łóżka dla pacjentów, kardiomonitory, zestaw pomp infuzyjnych, centrale monitorujące, aparaty USG, respirator oraz defibrylator.

Zobacz także: 
– Świąteczny prezent dla Sandomierza. Są pieniądze na ważną inwestycję drogową

Niestety, udarów zdarza się coraz więcej, obok nowotworów oraz chorób serca, to najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób dorosłych. A  wielu z tych, którym udaje się przeżyć udar, zmaga się później z niepełnosprawnościami. W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Dlatego też powiększony i wyposażony w dobry sprzęt Oddział Udarowy, pomoże lekarzom w ratowaniu zdrowia i życia naszych mieszkańców – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Pierwsi pacjenci na nowy i powiększony Oddział Udarowy stalowowolskiego szpitala, będą mogli najprawdopodobniej trafić na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

Warto również przypomnieć, że w tym roku, z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów otrzymaliśmy nie tylko dofinansowanie na zakup sprzętu dla Oddziału Udarowego, ale również na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W sumie, wraz ze środkami z budżetu powiatu, na dosprzętowienie OAiIT zostało przeznaczona niebagatelna kwota ponad 2 milionów złotych – komentuje starosta Janusz Zarzeczny.

Zobacz także:
– W Sandomierzu można oglądać żywą szopkę. W otwarciu uczestniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz [zdjęcia]

 

To nie jedyne inwestycje realizowane obecnie w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Na 4. piętrze nowego pawilonu trwają prace budowlane, przygotowujące tę przestrzeń pod przeniesienie oddziałów Kardiologii oraz Ortopedii. Powiat Stalowowolski otrzymał na ten cel 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a kolejne 2,1 mln zł przeznaczy z własnego budżetu.

Kardiologia oraz Ortopedia po przeprowadzce będą mogły funkcjonować w nowocześniejszych i bardziej przyjaznych dla pacjentów warunkach. Natomiast w ich dotychczasowych lokalizacjach, planujemy zorganizować oddział rehabilitacji pozawałowej i poudarowej. Na ten cel również mamy już zagwarantowane wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w kwocie 1,5 mln zł – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Na nowym, przeniesionym Oddziale Kardiologicznym będzie w sumie 24 miejsca dla pacjentów, podzielone na 5 sal z dwoma łóżkami, 3 sale z trzema łóżkami oraz 1 salę nadzoru kardiologicznego dla pięciu chorych. Zaś na nowym Oddziale Ortopedycznym znajdzie się miejsce dla dwudziestu chorych. Będą oni przebywać w 5 salach trzyłóżkowych oraz 1 sali nadzoru pooperacyjnego, przeznaczonej dla pięciu pacjentów.

 

1 z 4

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.