Odkrywanie Kolumba

1

Kolumb był Polakiem – tak twierdzi portugalski historyk Manuel Rosa, który w książce Kolumb. Historia nieznana przeprowadza dowód, z którego wynika, że w żyłach odkrywcy Ameryki płynęła krew Jagiellonów.

W swoich tekstach zazwyczaj staram się nie przekraczać granic regionu i pisać o ludziach mieszkających tu lub mających z nim jakieś związki. Jeśli odstępuję od tej zasady, to z naprawdę ważnego powodu. W końcu możliwość zaliczenia w poczet rodaków odkrywcy Ameryki jest wydarzeniem wielkiej miary.

Kilka miesięcy temu na naszych półkach księgarskich ukazał się polski przekład książki portugalskiego historyka , profesora amerykańskiego Duke University Manuela Rosy pt. Kolumb Historia nieznana , w której autor po dwudziestu latach pedantycznego badania życiorysu  odkrywcy Ameryki dochodzi do wniosku, że dotychczasowa biografia admirała to raczej zręcznie utkana opowiastka, mająca na celu ukrycie rzeczywistego stanu rzeczy.  W konkluzji stawia tezę, że Krzysztof Kolumb był synem króla Polski i Węgier Władysława Warneńczyka. Tego samego, który wedle obowiązującej historii zginął  w 1444 r. w bitwie z Turkami. (…)

Jan Adam Borzęcki

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Podziel się:

1 komentarz

  1. O tym wielkim “odkryciu” pisały w maju 2012 roku wszystkie liczące się media w Polsce. Premiera książki też odbyła się rok temu. Gratuluję refleksu!