reklama
Odnowili "Bożą Mękę" [ZDJĘCIA] - Tygodnik Nadwiślański
piątek, 12 sierpnia
reklama

Odnowili „Bożą Mękę” [ZDJĘCIA]

0

SAMBORZEC. W Janowicach uroczyście poświęcono odnowione, zadaszone figury. Wśród nich najważniejszą była ta znajdująca się na cmentarzu cholerycznym – tzw. Boża Męka.

W zbiorowej mogile znajdującej się poza zabudowaniami wiejskimi spoczywają szczątki ludzi, którzy zmarli w wyniku cholery oraz grypy hiszpanki. Cmentarze choleryczne zawsze zakładane były poza obszarem wsi, aby uniknąć roznoszenia się tej choroby.

Jako sołtys miejscowości Janowice serdecznie witam wszystkich na uroczystości przywracającej pamięć pochowanych w tej zbiorowej mogile – mówił Marek Rutkowski.

Miejsce to jest dla nas cząstką historii naszej miejscowości. Cmentarz choleryczny jest wspomnieniem wielkiej epidemii cholery, która przeszła przez Janowice w latach 1831-1832. Następna epidemia – grypa hiszpanka w roku 1919. To setna rocznica tych tragicznych wydarzeń. Umierający na te choroby odchodzili do Pana w wielkim bólu i męce, dlatego krzyż, który został odnowiony, ma nazwę Boża Męka – mówiła inicjatorka prac radna Janowic Irena Guźla.

Do pracy zabrali się wspólnie mieszkańcy Janowic wraz z paniami z Kola Gospodyń wiejskich. Oprócz odnowienia krzyża, uporządkowano wzgórze, a u jego podnóża postawiono ogromny głaz, na którym zamontowano tablicę pamiątkową przypominającą o spoczywających w mogile ofiarach.

Ewa Drzazga, zastępca wójta gminy Samborzec podkreśliła, że zaangażowanie mieszkańców Janowic w to przedsięwzięcie, było ogromne. – Ja wiem, że wiele rzeczy można było zrobić mechanicznie, ale to, że dzisiaj możemy się tu spotkać, jest zasługą mieszkańców Janowic. To miejsce pokazuje nam, że pamięć ludzka wciąż żyje, że pamiętamy o tych którzy odeszli, chorowali, którzy zginęli. To miejsce w formie takiego małego cmentarza tym ludziom się należy – mówiła Ewa Drzazga.

Przywracamy pamięć temu wydarzeniu, bo niewielu z nas miało świadomość, że tu znajduje się taka mogiła. Pamięć kształtuje świadomość i więzi lokalne. Cholera w tamtych czasach czyniła ogromne spustoszenia. Co drugi chory umierał. Natomiast hiszpanka pochłonęła o wiele więcej ofiar, niż cała I wojna światowa – dodał poseł Marek Kwitek.

Regionalista Andrzej Cebula w swej publikacji pt. „Figury, krzyże i kapliczki w gminie Samborzec” zaznacza, że wzniesienie na czele którego znajduje się krzyż, kryje kości wielu dziesiątek, a może i setek ciał ludzkich.

Podczas niedzielnej uroczystości poświęcono jeszcze dwie figury znajdujące się w Janowicach – odnowioną figurę Matki Bożej, znajdującą się przy budynku dawnej szkoły podstawowej, oraz tzw. Krzyża Uwłaszczeniowego, stojącego w centrum wsi.

Figurki zostały odrestaurowane dzięki środkom z funduszu sołeckiego. Daszki nad nimi zostały wykonane dzięki hojności sponsorów. (jz)

Fot. J. Zych

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.