Zamknij

Odnowili "Bożą Mękę" [ZDJĘCIA]

13:06, 12.11.2019 JZ Aktualizacja: 13:06, 12.11.2019
Skomentuj

SAMBORZEC. W Janowicach uroczyście poświęcono odnowione, zadaszone figury. Wśród nich najważniejszą była ta znajdująca się na cmentarzu cholerycznym - tzw. Boża Męka.

W zbiorowej mogile znajdującej się poza zabudowaniami wiejskimi spoczywają szczątki ludzi, którzy zmarli w wyniku cholery oraz grypy hiszpanki. Cmentarze choleryczne zawsze zakładane były poza obszarem wsi, aby uniknąć roznoszenia się tej choroby.

- Jako sołtys miejscowości Janowice serdecznie witam wszystkich na uroczystości przywracającej pamięć pochowanych w tej zbiorowej mogile - mówił Marek Rutkowski.

- Miejsce to jest dla nas cząstką historii naszej miejscowości. Cmentarz choleryczny jest wspomnieniem wielkiej epidemii cholery, która przeszła przez Janowice w latach 1831-1832. Następna epidemia - grypa hiszpanka w roku 1919. To setna rocznica tych tragicznych wydarzeń. Umierający na te choroby odchodzili do Pana w wielkim bólu i męce, dlatego krzyż, który został odnowiony, ma nazwę Boża Męka - mówiła inicjatorka prac radna Janowic Irena Guźla.

Do pracy zabrali się wspólnie mieszkańcy Janowic wraz z paniami z Kola Gospodyń wiejskich. Oprócz odnowienia krzyża, uporządkowano wzgórze, a u jego podnóża postawiono ogromny głaz, na którym zamontowano tablicę pamiątkową przypominającą o spoczywających w mogile ofiarach.

Ewa Drzazga, zastępca wójta gminy Samborzec podkreśliła, że zaangażowanie mieszkańców Janowic w to przedsięwzięcie, było ogromne. - Ja wiem, że wiele rzeczy można było zrobić mechanicznie, ale to, że dzisiaj możemy się tu spotkać, jest zasługą mieszkańców Janowic. To miejsce pokazuje nam, że pamięć ludzka wciąż żyje, że pamiętamy o tych którzy odeszli, chorowali, którzy zginęli. To miejsce w formie takiego małego cmentarza tym ludziom się należy - mówiła Ewa Drzazga.

- Przywracamy pamięć temu wydarzeniu, bo niewielu z nas miało świadomość, że tu znajduje się taka mogiła. Pamięć kształtuje świadomość i więzi lokalne. Cholera w tamtych czasach czyniła ogromne spustoszenia. Co drugi chory umierał. Natomiast hiszpanka pochłonęła o wiele więcej ofiar, niż cała I wojna światowa - dodał poseł Marek Kwitek.

Regionalista Andrzej Cebula w swej publikacji pt. "Figury, krzyże i kapliczki w gminie Samborzec" zaznacza, że wzniesienie na czele którego znajduje się krzyż, kryje kości wielu dziesiątek, a może i setek ciał ludzkich.

Podczas niedzielnej uroczystości poświęcono jeszcze dwie figury znajdujące się w Janowicach - odnowioną figurę Matki Bożej, znajdującą się przy budynku dawnej szkoły podstawowej, oraz tzw. Krzyża Uwłaszczeniowego, stojącego w centrum wsi.

Figurki zostały odrestaurowane dzięki środkom z funduszu sołeckiego. Daszki nad nimi zostały wykonane dzięki hojności sponsorów. (jz)

Fot. J. Zych

(JZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%