Ogród pełen mistrzów

0

Państwo JADWIGA i JAN JAJKOWIE (oboje na zdjęciu) są właścicielami najpiękniejszej działki na Podkarpaciu. Znajduje się ona na terenie tarnobrzeskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Siarkopol”. Niedaleko zlokalizowana jest także działka, którą uznano za najładniejszą w mieście.

– Działka  państwa  Jadwigi  i  Jana  Jajków  była  jedyną działką,  jaką  wytypowaliśmy  do  wojewódzkiego  konkursu na „Wzorową działkę 2014”. Podczas oceny komisja złożona z przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców z Rzeszowa i ze Stalowej Woli przyznała jej komplet stu czterdziestu punktów.  Oceniano  całokształt  –  altankę,  ozdobne  nasadzenia, część  ogrodniczą,  część  rekreacyjną  –  po  prostu  wszystko. Zwycięstwo  na  szczeblu  wojewódzkim  jest jednocześnie nominacją do ogólnokrajowego konkursu. Może się więc okazać, że działka państwa Jajków zostanie uznana za najpiękniejszą  w  Polsce –  mówi  z  dumą  Jan Lis, prezes ROD „Siarkopol”.

Państwo Jadwiga i Jan Jajkowie działkę uprawiają od 34 lat. – Na  przestrzeni  lat  nasz  ogród  przechodził  rozmaite  przeobrażenia.  Na  początku był  tutaj  piach  i  ugór.  Trzeba  było  ten  plac doprowadzić  do  stanu  używalności  –  dosłownie, bo konieczne było nawet nawiezienie odpowiedniej ziemi, żeby w ogóle można było  cokolwiek  uprawiać –  wspomina  pan Jan.

– Do 2000 roku uprawialiśmy same warzywa. Później przyszedł okres modernizacji ogrodów działkowych, przekształcania ich na cele  rekreacyjne.  I  my  też  zaczęliśmy  zmieniać wygląd naszej działki. Cześć wyłączyliśmy  z  uprawy.  Zaczęliśmy  kupować  iglaki, rośliny ozdobne i kwiaty, aż w końcu doszliśmy do obecnego wyglądu. Chociaż ciągle coś się zmienia.

Dziś na najpiękniejszej działce na Podkarpaciu rośnie ponad 40 gatunków iglaków. Państwo Jadwiga i Jan mogą się też pochwalić imponującą „kolekcją” lilii. Uprawiają je  od  ponad  dwudziestu  lat  i  obecnie  mają  ich  ponad sto. Po drugiej stronie ogrodu znajduje się bogata część warzywna.  Aby  wygrywać  w  konkursach,  nie  wystarczy bowiem  posiadać  pięknie  przystrzyżone  iglaki,  oczko wodne z fontanną i zadbaną altankę. Najwyżej oceniane są działki, na których zachowano równowagę pomiędzy pięknem a użytecznością.

 – Jak jest pogoda, to jesteśmy tutaj od rana do wieczora. W altance gotujemy, więc do domu nie wracamy nawet na obiad – mówi pan Jan. – Codziennie trzeba obejść działkę dookoła. Trzeba przyjrzeć się jak rosną poszczególne rośliny, jak się rozwijają. Czasem trzeba coś podciąć, a jak nie ma deszczu,  to  trzeba  podlać.  Sam  wykonuję  też  elementy  tak zwanej małej architektury i różne rzeźby. Ciągle jest coś do roboty. Nie ma nudy. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi.

Działki z tarnobrzeskich ogrodów zajęły także dwa pozostałe miejsca na podium podkarpackiego konkursu na „Wzorową Działkę Roku 2014”. Drugie miejsce przyznano działce pana Damiana Zygmunta z ROD „Mokrzyszów”, a trzecie – Zofii i Józefowi Gancarzom z ROD „Związkowiec” oraz Zofii i Józefowi Białobokom z ROD „Zelmerowiec” w Rzeszowie.

Właścicielami najpiękniejszego ogrodu w Tarnobrzegu są natomiast państwo Halina i Ryszard Leciowie – działkowcy od 1977 roku. (…)

Rafał Nieckarz

Więcej w papierowym wydaniu “TN”.

Share.

Comments are closed.