reklama
Okno z widokiem na cmentarz - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Okno z widokiem na cmentarz

0

Potrzebę budowy dużego parkingu przy cmentarzu parafialnym w Rudniku nad Sanem zgodnie widzieli proboszcz, burmistrz i radni miejscy. Jak się jednak okazało, projekt nie wzbudził entuzjazmu części mieszkańców pobliskich bloków.

Planowany parking od strony bloków przy ul. Chopina, wzdłuż boku cmentarza parafialnego o długości ok. 180 m, ma mieć wjazd  od  ul.  Piłsudskiego  i  przejście  oraz bramę na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Gotowy już projekt, na który radni  poprzedniej  kadencji  przeznaczyli 15 tys. zł, przewiduje jezdnię o szerokości 6  m  oraz  obustronne  miejsca  postojowe o  szerokości  po  5  m,  chodnik  od  strony cmentarza  oraz  2-metrowy  pas  zieleni.

Wykonanie  miejsc  postojowych  wiąże  się z wycinką drzew i zarośli w pasie około 25 m od ogrodzenia cmentarza. W tej sprawie ważne jest również to, że zostało już wydane pozwolenie na budowę parkingu. Mieszkający  w  bloku  przy  ul.  Chopina rudnicki radny Marian Pędlowski pisze na blogu, że pomimo tego, iż po wycince drzew teren cmentarza optycznie „zbliży się” do bloków, to jednak nadal pozostanie dostateczna strefa izolacyjna.

Jego zdaniem, inwestycja rozwiąże problem  parkowania  samochodów  w  obrębie  cmentarza  oraz  MOSiR.  Wpłynie  też na  poprawę  bezpieczeństwa  uczestników pogrzebów oraz osób odwiedzających nekropolię. –  Ludzie  nie  będą  zmuszeni  do korzystania  z  parkingu  przy  pawilonie  na „Górce” i przechodzenia przez ruchliwą drogę krajową, uzyskają możliwość zaparkowania i bezpiecznego przejścia na teren cmentarza – informuje radny.

Po niedawnej wizji lokalnej z zainteresowanymi mieszkańcami w miejscu przyszłej budowy,  Marian  Pędlowski sformułował wniosek,  że  wystarczy  wykonanie  ok.  70 miejsc postojowych po jednej stronie drogi dojazdowej. – Projekt zakłada zbyteczny pas zieleni  przy  ogrodzeniu  cmentarza.  Bezpośrednio przy nim powinien powstać chodnik o  szerokości  2  m,  a  następnie  miejsca  postojowe w pasie o szerokości 5 m oraz droga dojazdowa o szerokości 6 m. Łącznie byłby to  pas  o  szerokości  13  m –  twierdzi.  Jego zdaniem, takie rozwiązanie ograniczy szerokość wycinki pasa drzew z 28 do 13 m. Na wysokości bloku nr 32 szerokość strefy zieleni zmniejszyłaby się niemal o połowę – obecnie wynosi około 65 m. (…)

Piotr Niemiec

Więcej w papierowym oraz elektronicznym wydaniu „TN”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.