Olimpijsko w Stalowej Woli [Zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 30 listopada
kondolencje
reklama

Olimpijsko w Stalowej Woli [Zdjęcia]

0

Aż 65 ośrodków z całego Podkarpacia zgłosiło swe 5-osobowe reprezentacje do XVIII Spartakiady Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego, rozegranej w czwartek 16 czerwca na stadionie lekkoatletycznym MOSiR przy ul. Staszica w Stalowej Woli.

Była to już trzecia tej wiosny (jeśli uwzględnić mistrzostwa Podkarpacia w sporcie pożarniczym), a druga w tym miesiącu, po XII Podkarpackim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych, impreza sportowa rangi wojewódzkiej, przeprowadzona na tym obiekcie. I zarazem druga z rzędu, zorganizowana dla osób niepełnosprawnych. Przygotował ją stalowowolski Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2 dla osób z zaburzeniami psychicznymi, wspierany m.in. przez Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, oraz większość stalowowolskich instytucji publicznych: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Dom Kultury oraz stalowowolskie starostwo. W uroczystości otwarcia zawodów uczestniczyła m.in. wojewoda Ewa Leniart.

Pomimo środowych pogróżek pogody, zapowiadających deszczowy i zimny dzień następny, imprezę udało się przeprowadzić jednak w plenerze, anie w hali sportowej. Przez wiele godzin blisko 700 osób rywalizowało w malowniczych, pomysłowych i widowiskowych konkurencjach sportowych – 7 indywidualnych i 2 zespołowych. Część z nich została „wystylizowana” na nawiązujące do ducha greckiej mitologii bądź antycznych olimpiad greckich konkurencje, takie jak wyścig rydwanów, bieg z tarczą (hoplites), dromos czyli bieg krótki na dystansie 50 m, tarcza Zeusa (strzelanie do tarczy), legowisko meduzy, zaprzęg Cerbera, jabłka z ogrodu Hesperyd, zapasy i walki gladiatorów, a także bardziej klasyczne dla współczesnych konkurencje, takie jak rzut dyskiem czy skok w dal. Część uczestników zawodów, rozpoczętych paradą drużyn, wciągnięciem na maszt olimpijskiej flagi i zapaleniem znicza olimpijskiego na koronie stadionu, stawiła się na starcie w strojach stylizowanych na stroje antycznych Greków, co – w połączeniu z iście grecką pogodą panującą tego dnia – nadało spotkaniu specyficzny koloryt i charakter. Organizatorzy zaplanowali także konkurencje-niespodzianki dla VIP-ów.

Celem Spartakiady były w pierwszej kolejności popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, zwiększenie aktywności ruchowej oraz promowanie zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego oraz umacnianie więzi i przyjaźni wśród uczestników spartakiady oraz integracja osób niepełnosprawnych, a także zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i pomoc w pokonywaniu barier i własnych słabości poprzez rywalizację „fair play”. Na te wartości składali uroczyste ślubowanie w chwili rozpoczęcia zawodów ich uczestnicy. (r)

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.