Opaski życia dla seniorów

0

Powiat  i sandomierskie gminy włączają się do krajowego systemu samorządowej teleopieki powszechnej. Niebawem seniorzy dostaną tak zwane opaski życia.

Powiat kupił 50 zestawów składających się z opaski i telefonu komórkowego. Dziesięć z nich otrzyma Sandomierz, pozostałe trafią do gmin.

Zestawy  przeznaczone są dla osób samotnych i starszych, powyżej 65. roku życia. O tym, kto je dostanie, zdecydują Ośrodki Pomocy Społecznej.

Opaski zawierają dane osobowe właściciela, ponadto informacje między innymi o jego grupie krwi, zdiagnozowanych chorobach i przyjmowanych lekach, a także dane osoby do kontaktu. Są wyposażone w alarmowy “przycisk życia”, umożliwiający wezwanie pomocy oraz czujnik wykrywający utratę przytomności lub upadek, który automatycznie zaalarmuje Centrum Zdalnej Opieki Medycznej.

Powiat sandomierski jest pierwszym samorządem w województwie świętokrzyskim, który przystąpił do programu teleopieki. Jest on już realizowany między innymi w powiecie kraśnickim na Lubelszczyźnie. Wdrażał go tam Marek Kos, obecny dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

– Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania programu dzięki opasce została uratowana jedna osoba, która miała poważne schorzenia układu krążenia. Ten system działa. Daje duże poczucie bezpieczeństwa seniorom, ale również ich rodzinom – zaznaczył Marek Kos.

Więcej o programie będzie można przeczytać w następnym wydaniu “Tygodnika Nadwiślańskiego”.

Share.

Comments are closed.