Zamknij

Opatów. Obwodnica o krok bliżej. Wykonawca wybrany

13:03, 23.04.2021 MPlaza
Skomentuj

Ponad 400 mln zł będzie kosztować obwodnica Opatowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na tę bardzo ważną, zwłaszcza dla mieszkańców miasta, inwestycję.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Opatowa w ciągu trasy ekspresowej S74 i drogi krajowej numer 9 złożyło konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion. Prace wycenione zostały na 403,7 mln zł. Warunkiem podpisania umowy będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej. Przypomnijmy, realizacją tego zadania zainteresowanych było siedmiu wykonawców.

 - Inwestycja polegać będzie na budowie, w większości po nowym śladzie, odcinka dwujezdniowej drogi krajowej numer 9  klasy GP, czyli głównej ruchu przyspieszonego o długości około 5,1 kilometra  oraz odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości około 6,7 kilometra. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa. Jej uzupełnieniem będzie trzykilometrowy jednojezdniowy łącznik w ciągu drogi krajowej 74, poprowadzony na północ od miasta. Ogłoszenie przetargu na projekt i budowę łącznika planowane jest w najbliższym czasie - informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA.

W ramach obwodnicy planowane są dwa węzły drogowe:  "Opatów" - na skrzyżowaniu istniejącej "dziewiątki" z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tzw. łącznikiem północnym do drogi numer 74 oraz węzeł "Marcinkowice" -  na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową numer 9, zapewniający skomunikowanie z trasą wojewódzką numer 757 do Staszowa.

Dwunastokilometrowa obwodnica  przebiegać będzie przez gminy: Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej 74 z nowym przebiegiem "dziewiątki", a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej drogi numer 9 planowane są bezkolizyjne ronda. Powstaną także estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty.

Na wybudowanie obwodnicy wykonawca będzie miał 36 miesięcy od podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych. Jego zadaniem, oprócz wykonania robót budowlanych, będzie opracowanie projektu i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Dla opatowian nowa droga będzie miała ogromne znaczenie. Uwolni ich od korków, spalin i hałasu. Przez Opatów przebiegają obecnie dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu: numer 74 Sulejów - Kielce - Kraśnik i numer 9 Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. Na odcinku w centrum miasta biegną one jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową. W związku z tym w godzinach szczytu miasto jest zakorkowane. W ciągu doby przejeżdża tamtędy kilkanaście tysięcy pojazdów, w tym mnóstwo ciężarówek.

Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa przypomina, że starania o obwodnicę trwały wiele lat.

- W 2010 roku razem z obecnym starostą Tomaszem Stańkiem i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Adamem Rozszczypałą założyliśmy Komitet Poparcia Budowy Obwodnicy Opatowa. Organizowaliśmy protesty. W starania włączyli się także inni mieszkańcy i parlamentarzyści. Cieszę się, że to, o co zabiegaliśmy, teraz się materializuje. Obwodnica poprawi komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców, a także przyczyni się do rozwoju gospodarczego - powiedział Grzegorz Gajewski.

Obwodnica Opatowa ważna jest oczywiście także dla podróżujących tranzytem. Znacznie skróci czas podróżowania drogami krajowymi numer 9 i numer 74.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%