Opatów. Siedem firm chce projektować i budować obwodnicę - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Opatów. Siedem firm chce projektować i budować obwodnicę

7

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy Opatowa. Złożone oferty przetargowe są tańsze niż zakładano.

W środę, 24 lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty złożone w przetargu na realizację inwestycji. – Opiewają one na kwoty od około 403,7 do 487,7 mln zł. Inwestor przeznaczył na zadanie około 601 mln zł. Wszyscy wykonawcy zaoferowali skrócenie czasu realizacji inwestycji o trzy miesiące. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia najkorzystniejszej – informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA.

Obwodnica Opatowa powstanie w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9. Będzie miała około 12 kilometrów i będzie przebiegać przez gminy: Opatów, Lipnik i Sadowie.

To zadanie wyczekiwane od lat, głównie przez opatowian. Przez miasto przebiegają obecnie dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu: droga nr 74 Sulejów – Kielce – Kraśnik i droga nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Rzeszów. Biegną one jednym śladem przez centrum, wąską ulicą, między ciasną zabudową. Powoduje to, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przejeżdża tamtędy kilkanaście tysięcy pojazdów, w jednej trzeciej ciężkich.

– Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. Znacznie skróci czas podróżowania drogami nr 9 i nr 74. Obwodnica będzie stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie – podkreśla Małgorzata Pawelec-Buras.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza, że zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz wybudowanie obwodnicy. Będzie miał na to 36 miesięcy od daty podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych.

Udostępnij

7 komentarzy

  1. A czemu to Tarnobrzeg polowe mniejszy od Stalowej Woli jest tu zaznaczony jak metropolia?Jakie to śmieszne.Żenujące.Czyżby pozostałości wielowsi o tęsknocie o województwie?