Osada neolityczna otwarta dla turystów! W weekend będą pokazy wyrobu dziegciu i wytopu miedzi [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 25 października
reklama

Osada neolityczna otwarta dla turystów! W weekend będą pokazy wyrobu dziegciu i wytopu miedzi [zdjęcia]

0

Osada neolityczna w Kopcu w gminie Iwaniska zainauguruje dziś sezon turystyczny. Na najbliższe trzy dni przygotowano szereg różnorodnych atrakcji i archeologicznych eksperymentów.

Sobota upłynie pod znakiem pokazów wyrobu dziegciu. Będzie można zobaczyć, jak robili to neandertalczycy w epoce paleolitu.

– Wówczas nie było jeszcze ceramiki, więc dziegieć pozyskiwano wykorzystując wydmuszki jaj, głównie gęsich. Do jednej połówki takiego jaja wkładano brzozową korę, robiono niewielki otwór, którym cenne krople spływały do drugiej, umieszczonej niżej skorupy – opowiada Tomasz Giecewicz, twórca osady w Kopcu.

2 maja zaplanowany jest pokaz wytopu miedzi z malachitu. Jak zaznacza T. Giecewicz, celem tego przedsięwzięcia będzie m.in. przekonanie się, jak dużo trzeba było jej wytopić, by wykonać używane wówczas zausznice.

W poniedziałek, 3 maja, goście osady będą mogli zobaczyć jak wyglądało obsiewanie pół w epoce neolitu, i jakich narzędzi używano wówczas do prac polowych. Również w poniedziałek, w pobliskim zamku Krzyżtopór, zaplanowana jest całodniowa lekcja archeologii gminy Iwaniska, z udziałem m.in. przedstawicieli osady w Kopcu.

Fot. R. Staszewski

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.