Osiek świętował 1000-lecie swojego istnienia - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Osiek świętował 1000-lecie swojego istnienia

0

Miało być z pompą, bo i okazja jest szczególnie wyjątkowa. Niestety, pandemia pokrzyżowała te plany. Uroczystości związane z tysiącleciem istnienia Osieka ograniczono do minimum. Wczoraj, przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odsłonięto tablicę upamiętniającą fakt, że geneza miejscowości wywodzi się z czasów pierwszych Piastów.

Tablicę, umieszczoną w centralnym punkcie miasta, obok kapliczki świętego Jana na Rynku, odsłonili: burmistrz Osieka Rafał Łysiak, przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Matusak oraz proboszcz osieckiej parafii, ks. kan. Paweł Bielecki.

Zobacz także:
– Niepodległościową iluminację na murze elektrowni widać było z daleka [zdjęcia]
– Sandomierz świętował 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę [zdjęcia]

– Grabarze ledwo dają radę [W najnowszym numerze]

Nazwa Osiek, jak podaje w swoim opracowaniu Mariusz Skotarek, etymologicznie wywodzi się najprawdopodobniej od staropolskiego czasownika „osieczyć”, co oznaczało ogrodzić. W tym przypadku chodziło zapewne  o ogrodzenie wałem konkretnego obiektu obronnego, który zapewne strzegł ważnego traktu handlowego z Sandomierza przez Kraków do czeskiej Pragi.

   – Pierwsza pisana wzmianka o Osieku pochodzi z 1020 roku – mówi burmistrz Rafał Łysiak. – Ksiądz Jan Wiśniewski w swoim dziele „Dekanaty” przytacza fakt, że wtedy właśnie wieś Osiek darował benedyktynom z klasztoru na Świętym Krzyżu król Bolesław Chrobry.

W XIII wieku erygowana została w Osieku parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którą uposażył w 1270 Bolesław Wstydliwy czynszami z salin w Bochni.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „TN”

Fot. arch.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.