Zamknij

Osiek świętował 1000-lecie swojego istnienia

12:32, 12.11.2020 StaszewskiR Aktualizacja: 13:06, 12.11.2020
Skomentuj

Miało być z pompą, bo i okazja jest szczególnie wyjątkowa. Niestety, pandemia pokrzyżowała te plany. Uroczystości związane z tysiącleciem istnienia Osieka ograniczono do minimum. Wczoraj, przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odsłonięto tablicę upamiętniającą fakt, że geneza miejscowości wywodzi się z czasów pierwszych Piastów.

Tablicę, umieszczoną w centralnym punkcie miasta, obok kapliczki świętego Jana na Rynku, odsłonili: burmistrz Osieka Rafał Łysiak, przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Matusak oraz proboszcz osieckiej parafii, ks. kan. Paweł Bielecki.

Zobacz także:

- Niepodległościową iluminację na murze elektrowni widać było z daleka

- Sandomierz świętował 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

- Grabarze ledwo dają radę

Nazwa Osiek, jak podaje w swoim opracowaniu Mariusz Skotarek, etymologicznie wywodzi się najprawdopodobniej od staropolskiego czasownika "osieczyć", co oznaczało ogrodzić. W tym przypadku chodziło zapewne  o ogrodzenie wałem konkretnego obiektu obronnego, który zapewne strzegł ważnego traktu handlowego z Sandomierza przez Kraków do czeskiej Pragi.

   - Pierwsza pisana wzmianka o Osieku pochodzi z 1020 roku - mówi burmistrz Rafał Łysiak. - Ksiądz Jan Wiśniewski w swoim dziele "Dekanaty" przytacza fakt, że wtedy właśnie wieś Osiek darował benedyktynom z klasztoru na Świętym Krzyżu król Bolesław Chrobry.

W XIII wieku erygowana została w Osieku parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którą uposażył w 1270 Bolesław Wstydliwy czynszami z salin w Bochni.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "TN"

Fot. arch.

(StaszewskiR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%