Ostrzegają przed tlenkiem węgla

0

W środę 7 listopada br., w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, odbyło się spotkanie poświęcone przeciwdziałaniom zatruciom tlenkiem węgla.

Spotkanie z udziałem pracowników Starostwa oraz Urzędów Gmin, a także Spółdzielni Mieszkaniowych z terenu powiatu staszowskiego, otworzył komendant powiatowy PSP w Staszowie bryg. Rafał Gajewicz, który omówił przyczyny zatruć tlenkiem węgla, a także sposoby przeciwdziałania tragicznym zdarzeniom, które każdego roku pochłaniają około 400 osób śmiertelnych w kraju. Są to ofiary nie tylko w wyniku działania CO, ale także pożarów domów i innych budynków, niemniej przyczyny tragicznych zdarzeń są bardzo podobne, tj. m.in.: wadliwe przewody kominowe i wentylacyjne, nieumiejętne korzystanie z różnego rodzaju źródeł ciepła i nie przestrzeganie instrukcji p.poż.

Prezentację dotyczącą przyczyn występowania w pomieszczeniach CO oraz postępowań przeciwdziałających temu zjawisku, a także statystyki wypadków na obszarze kraju i w powiecie staszowskim, przedstawił st. kpt. Michał Żal. Z przedstawionych materiałów wynikało, że na skutek około 140 tys. pożarów na terenie kraju, rocznie ginie około 500 osób z czego 71 przypadków śmiertelnych spowodowanych jest zatruciem tlenkiem węgla. Teren powiatu staszowskiego nie stanowi wyjątku i tak: w 2017 roku w pożarze zginęła 1 osoba, a w 2018 roku 4 osoby.

Prezentacje funkcjonariuszy PSP uzupełnił Krzysztof Majcher z Zakładu Kominiarskiego w Busku-Zdroju, który swoją wypowiedź poparł m.in. przykładami z własnej pracy, zarówno pozytywnymi jak i dotyczącymi zaniedbań w konserwacji i remontach przewodów kominowych oraz przypadków nieprzestrzegania przepisów i instrukcji p.poż. w tym zaklejania przewodów wentylacyjnych.

 

Może zainteresują Cię również wpisy oznaczone podobnymi tagami:

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.