Oto co Rosjanie robią z Czernihowem, miastem partnerskim Tarnobrzega [wideo] - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Oto co Rosjanie robią z Czernihowem, miastem partnerskim Tarnobrzega [wideo]

1

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało wstrząsający filmik pokazując co rosyjskie barbarzyńskie naloty i ostrzał artyleryjski zrobiły z Czernihowem. 350-tysięczny Czernihów to miasto partnerskie Tarnobrzega. Filmiki dokumentujące zbrodnie Rosjan opublikował też w mediach społecznościowych mer Czernihowa Władysław Atroszenko. Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski nadał Czernihowowi tytuł Miasta Bohatera.

– Czernihów jest ciągle ostrzeliwany i bombardowany. Z ukraińskich miast tylko Mariupol jest bardziej niszczony. Dla mieszkańców to straszny czas. Dodatkowo ewakuacja z miasta jest bardzo niebezpieczna, bo Rosjanie strzelają do uchodźców. Brakuje wszystkiego, w kolejkach po podstawowe artykuły żywnościowe trzeba stać po kilka godzin, cały czas ryzykując śmierć. Ale miasto się nie podda – mówi Irina Brusilcewa, była wicemer Czernihowa, która znalazła schronienie w Tarnobrzegu i koordynuje dziś działania pomocowe tarnobrzeskiego magistratu.

Czernihów to cierń w boku rosyjskich agresorów. Miasto i otaczające ją tereny blokują najkrótszą drogę do stolicy Ukrainy Kijowa. Dlatego też Czernihów był atakowany już od pierwszego dnia wojny. Umiejętna obrona prowadzona w dużej odległości od miasta sprawiła, że rosyjscy agresorzy zostali zatrzymani. Ten stan utrzymuje się do dziś – Czernihów blokuje możliwość uderzenia od północy na Kijów. Zemsta Rosjan jest jednak straszliwa – to ciągłe bombardowania i ostrzał rakietowy i artyleryjski cywilnych obiektów w mieście. Zniszczone zostało m.in. Muzeum Tarnowskiego, zabytkowe kino, hotel Ukraina, stadion miejski, całe osiedla mieszkaniowe, stacja wodociągów i większość infrastruktury miejskiej.


Jeden komentarz