Pałac w Kurozwękach poszerzy turystyczną ofertę

0

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 jeden z najpopularniejszych kompleksów historycznych w regionie – zespół pałacowy rodziny Popielów w Kurozwękach, wzbogaci się o nowe atrakcje.

Przedsięwzięcie realizowane w oparciu o dofinansowanie unijne ma na celu rewaloryzację pałacu w Kurozwękach i jego otoczenia. Wartość projektu to 15,2 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 wyniesie 9,2 mln zł. Co powstanie dzięki tym środkom? Dotychczasowy produkt turystyczny pod nazwą ,,Pałac, bizony i arabskie konie”, zostanie wzbogacony o cały szereg nowych atrakcji. Odtworzona zostanie m.in. pałacowa fosa. Rów, który w dawnych czasach pełnił funkcję fosy, zostanie, tak jak to było pierwotnie, wypełniony wodą z rzeki Czarnej. Dodatkowo w planach jest także odbudowa drewnianego mostu, który spinał brzegi fosy. O tym, jak kiedyś wyglądał ten obiekt, wiadomo z zachowanych fotografii.


W ramach projektu zostanie zagospodarowana także część poddasza pałacu. Postanie tam wystawa multimedialna eksponująca skarby rodziny Popielów. Plan zagospodarowania poddasza zakłada, że powstanie tam szklana podłoga ponad drewnianymi balami, które tworzą sufit niższej kondygnacji. Na tym nie koniec. W planach jest także szeroki wachlarz prac remontowych i konserwatorskich. Swój dawny wygląd odzyskają m.in. salony zielony i czerwony. Wymieniona zostanie także stolarka w obrębie zabytkowego pałacu. Zyska on przy okazji nową elewację. Do obiektu dobudowany zostanie ponadto szyb windowy, który umożliwi swobodne zwiedzanie osobom niepełnosprawnym.

Projekt zostanie zrealizowany do 30 czerwca 2022 r.
– Dofinansowanie, dzięki któremu zostanie zrealizowany projekt, jest niezwykle ważne dla naszej placówki. Pałac mocno ucierpiał po II wojnie światowej. Wiele energii musieliśmy włożyć, aby doprowadzić go do obecnego stanu, jednak nie jest to koniec wyzwań jakie przed nami stoją. Projekt „Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz w przyszłość” będzie ukoronowaniem tych starań. Naszym ogromnym marzeniem jest zobaczyć jak znów, po kilkudziesięciu latach, woda w fosie otoczy bryłę budynku– mówi Michał Popiel, prezes Zespołu Pałacowego w Kurozwękach. – Jesteśmy pewni, że odnowienie pałacu pozytywnie wpłynie na ruch turystyczny w Kurozwękach. Nowych turystów zaprosimy do oglądania wyjątkowych atrakcji, które stworzone zostaną tak, aby jak najlepiej ukazać piękno kultury, której wszyscy jesteśmy spadkobiercami.

Marszałek województwa świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski nie ma wątpliwości, że realizacja projektu służyć będzie zachowaniu i udostępnieniu dziedzictwa kulturowego i historycznego Kurozwęk, które są jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. – W tych komnatach zaklęta jest historia nie tylko regionu świętokrzyskiego, ale i Polski, warto więc, by miejsce to zyskało nowy blask – podkreśla marszałek Bętkowski.

Artykuł w formie PDF można pobrać tutaj: file:///Z:/druk40/GRNAD1003s002.pdf

Share.

Comments are closed.