Palety EURO – jak zyskały na swojej popularności? - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Palety EURO – jak zyskały na swojej popularności?

0

Palety z drewna od dawna stanowią jeden z podstawowych nośników transportowych. Umożliwiają sprawne przewożenie dużych ładunków, osiągających nawet kilkaset kilogramów. Jedną z najpopularniejszych wersji takich platform są palety EURO. Dlaczego stały się tak istotne i jakie mają zalety?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych standardów palet, które ułatwiają ich segregacje i ustawienie na naczepie czy innym środku transportu. Palety EURO to jeden z najpopularniejszych typów drewnianych platform. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są palety EURO i ile kosztują?

Palety EURO (znane także jako europalety) to nośniki transportowe wykonane w określonych dokładnie rozmiarach, przy pomocy ustandaryzowanej techniki i materiałów tak, aby całość miała wysoką wytrzymałość i nadawała się do wielokrotnego użycia. Nośniki te mają skosy w czterech rogach i specjalne, ostre krawędzie. Dzięki nim dużo łatwiej jest wyciągać i ustawiać palety na transporcie. Waga takiej europalety to około 25 kilogramów, a wymiary to 1200 x 800 x 144 mm. Konstrukcja wykonana jest z mocnego, litego drewna.

Koszty palety EURO to około 30-50 złotych w przypadku nowych egzemplarzy. Używane nośniki można kupić za około 20 do 25 złotych. Istnieją wersje specjalnych europalet, które przeznaczone są do transportowania określonych elementów. Ich koszt przekracza niekiedy 100 złotych.

Jakie zalety mają europalety?

Najważniejszą zaletą europalet jest wytrzymałość. Umożliwiają wielokrotne wykorzystanie przy transporcie towarów przekraczających nawet 1000 kilogramów. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i ciągłego podnoszenia czy opuszczania. Wykorzystane w ich produkcji materiały są do siebie trwale przymocowane, a cała konstrukcja zapewnia stabilność.

Standardowe wymiary ułatwiają z kolei rozplanowanie ułożenia transportu i wspierają proces przewożenia towarów. Z łatwością policzysz ile palet zmieści się np. na naczepie tira.

Dlaczego palety EURO stały się tak bardzo popularne?

Skąd wynika popularność europalet? Przede wszystkim są to nośniki wielokrotnego użycia. Można je między sobą wymieniać, co pozwala firmom na swobodny transport na różnych nośnikach. Standard wykonania sprawia, że każde przedsiębiorstwo z zaufaniem podchodzi do oznaczenia EPAL, czyli wskazania standardu palety EURO.

Poza tym to ekologiczne rozwiązanie, sprzyjające ochronie środowiska. Jest uniwersalne i stosunkowo niedrogie. Europalety są też ogólnie dostępne i można je tanio kupić w specjalnych punktach handlujących takimi nośnikami. Z tego względu firmy rezygnują z najtańszych, najczęściej jednorazowych, cienkich, wykonanych ze sklejki nośników, na rzecz właśnie grubych konstrukcji nośnych, jakimi są europalety.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.