Pani Gizela świętuje 102. urodziny! - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

Pani Gizela świętuje 102. urodziny!

0

Dziś, 5 maja wspaniały Jubileusz 102. urodzin świętuje Gizela Krajewska – jeszcze do niedawna – społeczna animatorka i niestrudzona organizatorka radomyskich Zapustów – barwnego korowodu przebierańców, którzy maszerując ulicami Radomyśla nad Sanem, zwiastują zakończenie karnawałowych zabaw i balów.

To przede wszystkim dzięki Jej wytrwałości i zapałowi tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. Jak sama kiedyś mówiła – Zapusty to Jej dzieci, które dostarczają Jej radości i stanowią sens Jej życia.

Pani Gizela, choć nie mieszka już w Radomyślu, to nadal cieszy się dużą sympatią społeczną, mieszkańcy pamiętają i szanują Ją za kultywowanie tradycji i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie, tłumacząc jednocześnie ich wartość potomnym. Tym samym Pani Gizela pozostawia po sobie ślad głęboko tkwiący w świadomości lokalnej społeczności. Przemarsz zapustników Pani Gizela Krajewska organizowała od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a osobiście uczestniczyła w nim jeszcze w latach trzydziestych.

Za swoją nieocenioną dla radomyskiej kultury pracę w 2003 roku została wpisana do „Księgi Zasłużonych” dla gminy Radomyśl nad Sanem, a w 2005 roku otrzymała nagrodę starostwa powiatowego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Pani Gizela nie uczestniczy już osobiście w Zapustach. Obecnie mieszka u rodziny w Legnicy, gdzie znajduje opiekę i wsparcie. Cieszy się dość dobrym zdrowiem, zważając na tak sędziwy wiek. Jak mówi, często ze wzruszeniem wraca myślami do czasów gdy mieszkała w Radomyślu i z sentymentem wspomina okresy przygotowywania do Zapustów i sam dzień przemarszu „zapustników”.

O niezwykłym Jubileuszu Pani Gizeli pamiętały władze samorządowe. Szanownej Jubilatce przesłały prezenty oraz gratulacje i serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności, samych szczęśliwych chwil oraz nieustającej pogody ducha.

Zostaw odpowiedź