Papieski pojazd w Sandomierzu - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 28 listopada
kondolencje
reklama

Papieski pojazd w Sandomierzu

0

SANDOMIERZ. Niezwykły eksponat – samochód, którym Święty Jan Paweł II podróżował podczas swej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny zostanie pokazany w najbliższą niedzielę w Sandomierzu.

Pojazd zostanie zaprezentowany podczas obchodów 20. rocznicy pobytu papieża w tym mieście. Najpierw o godzinie 9 papamobile wyruszy spod Bramy Opatowskiej na czele uroczystej procesji, która przejdzie trasą pielgrzymki z 12 czerwca 1999 roku. Później samochód będzie można zobaczyć na starówce. Początek prezentacji przewidziany jest na  godzinę 15.

Wolą papieża Jana Pawła II było, aby podczas pierwszej pielgrzymki do Polski  w 1979 roku podróżować samochodem polskiej produkcji. Tak też się stało. Po zakończonej pielgrzymce, nakazem ówczesnej władzy, pojazd został zdemontowany. Odbudowano go w 2011 roku na bazie oryginalnych części wraz z ramą samochodu STAR 660 M2 o numerze 9226802, odnalezioną przez Marka Adamczaka w miejscowości Główczyce na Pomorzu oraz z części, które ocalały z samochodu ze Stanomina (rama podwozia o nr 9226712).

Pojazd z wielką starannością odtworzyli pracownicy firmy Auto-Adamczak, we współpracy z inżynierami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie, którzy budowali papamobile JP2 w 1979 roku,  na czele ze Zbigniewem Gonciarzem, głównym projektantem oraz z naukowcami i studentami Politechniki Świętokrzyskiej.

Polski papamobile JP2 odbudowany na bazie oryginalnej ramy i części to jedyny taki samochód na świecie. W historii motoryzacji uznany jest za jeden z najpiękniejszych pojazdów papieskich. Stanowi on stałą ekspozycję otwartego w 2018 roku Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.