Park Górników Siarkowych uroczyście otwarty (zdjęcia) - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Park Górników Siarkowych uroczyście otwarty (zdjęcia)

0
1 z 35

Mieszkańcy Staszowa mają już do dyspozycji nową przestrzeń rekreacyjną. Na przeszło 12 hektarach dawnych nieużytków pomiędzy osiedlami Wschód i Ogrody posadzono 600 drzew oraz 40 tysięcy kwiatów i krzewów ozdobnych. Tak powstał Park im. Górników Siarkowych.

Obiekt był gotowy już w grudniu 2019 roku. Jego oficjalne oddanie do użytku planowano wiosną, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, możliwe stało się to dopiero teraz. W uroczystym otwarciu parku uczestniczyli m.in. wiceminister sportu Anna Krupka oraz doradca Prezydenta RP Paweł Sałek. Obiekt poświęcił ks. Edward Zieliński, proboszcz “górniczej” parafii pod wezwaniem św. Barbary.

Park im. Górników Siarkowych jest największym kompleksem rekreacyjno-sportowym w gminie Staszów. Powstał na terenie, który ze względu na wieloletnie zaniedbania, był bodaj najbardziej niechlubną wizytówką miasta. Przy projektowaniu parku wykorzystano istniejące w tym miejscu elementy krajobrazu (staw, sad owocowy). W zagospodarowanej na nowo przestrzeni znalazły się ścieżki rowerowe, tor dla rolkarzy, chodniki, duży plac zabaw, a także domki dla jeży i budki lęgowe dla owadów, boisko wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne czy ogrodzony wybieg dla psów.

Podczas otwarcia obiektu wiceminister Anna Krupka zwróciła uwagę, że park to miejsce symboliczne, bo wiąże się z siarką, która przez wiele lat wydobywana była w pobliskim Grzybowie i stanowiła koło napędowe dla rozwoju całej okolicy. Tamte przemysłowe tradycje kontynuuje dziś Grupa Azoty „Siarkopol”, będąca jednym z najważniejszych pracodawców w regionie.

Zobacz także:
– Wieczorne poszukiwania zaginionego mężczyzny
– Michał walczy z rakiem. Pilnie potrzebna pomoc!
– Te imiona dają specjalne przywileje!

Budowa Parku im. Górników Siarkowych, jak infomuje burmistrz Leszek Kopeć,  kosztowała ponad 7,8 mln zł. Przeszło 4,7 mlz złotych stanowiła dotacja pozyskana przez gminę Staszów. Dodatkowo 200 tysięcy złotych wyłożył ze swojego budżetu samorząd powiatu.

Zagospodarowanie nieużytków między osiedlami Wschód i Ogrody to część większego projektu, który obejmuje również planowaną rewitalizację Golejowa, w tym odmulenie i oczyszczenie popularnych jezior. (rs)

Otwarcie Parku Górników Siarkowych – 35 zdjęć

1 z 35
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.