Pierwsze dziecko uchodźców z Ukrainy urodziło się w Sandomierzu. Chłopczyk otrzymał imię Oleksiy - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 25 czerwca
reklama

Pierwsze dziecko uchodźców z Ukrainy urodziło się w Sandomierzu. Chłopczyk otrzymał imię Oleksiy

0

Oleksiy to pierwsze dziecko uchodźczyni z ogarniętej wojną Ukrainy, które przyszło na świat w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu. W środę, 23 marca chłopczyk i jego mama otrzymali upominki od władz powiatu. 

Oleksiy urodził się dzień wcześniej. On i jego mama czują się dobrze. – Jestem szczęśliwa, że urodziłam zdrowego synka. Mamy bardzo dobrą opiekę. Otrzymujemy dużą pomoc – podkreśliła pani Anastazja.

Młoda mama pochodzi z Tarnopola. Przyznała, że zdecydowała się wyjechać z Ukrainy, ponieważ jest tam zbyt niebezpiecznie. – Nasz szpital wprawdzie działa, ale w chwili ataku bombowego, wszyscy muszą kryć się w schronach – dodała kobieta.

Pani Anastazja przybyła do Polski w pierwszych dniach marca razem ze swoją mamą i dwuletnim synkiem. Zamieszkali w Sandomierzu.

Jak informowała w środę Beata Wiater, zastępca dyrektora lecznicy ds. medycznych, kolejne dziecko uchodźców urodzi się w sandomierskim oddziale ginekologiczno-położniczym lada moment. Tego dnia pacjentka przygotowywała się do porodu.

 – Panie mają za sobą trudne chwile. Na pewno potrzebują naszego wsparcia. Z otwartymi ramionami przyjmiemy wszystkie kobiety, które zechcą skorzystać z pomocy. Oferujemy możliwość porodów rodzinnych. Mamy pokoje poporodowe – przypomniała Maria Madoń, kierująca oddziałem ginekologiczno-położniczym.

W wyprawkach przekazanych przez starostę znalazły się między innymi: środki higieniczne, kosmetyki dla niemowląt, pieluchy, butelki, mleko i maskotka. Anna Szewczyk ze Starostwa Powiatowego w Sandomierzu zaznaczyła, że jeśli potrzebne będą również inne rzeczy, na przykład łóżeczka, wózki czy wanienki, może udostępnić je młodym mamom miejscowy zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża.

Każde nowe życie jest nowym otwarciem i dobrą nowiną. Gdy tak wiele osób niedaleko nas umiera, tu rodzi się życie. Cieszymy się z pierwszego porodu i czekamy na kolejny – mówił Marcin Piwnik, starosta sandomierski.

Starosta dodał, że Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego udziela wszelkiej możliwej pomocy medycznej uchodźcom. Mali pacjenci z Ukrainy przebywają w oddziale pediatrycznym.

 Upominki od władz powiatu otrzymały także inne maluchy urodzone w ostatnich dniach w Sandomierzu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.