Producenci mebli i indywidualni klienci poszukują materiałów, które łączą wysoką jakość, przystępną cenę i estetyczny wygląd.
Niektóre z tkanin cieszą się tak dużą popularnością, że magazyny nawet największych hurtowni zaczynają świecić pustkami. Wpływają na to nie tylko cechy danego materiału, ale także aktualnie panujące trendy.
Co sprawia, że niektóre tkaniny dominują na rynku bardziej niż inne? Jak wybrać odpowiedni materiał i jakie korzyści niesie inwestycja w te najpopularniejsze opcje?
Każdy rodzaj tkaniny ma swoją (nieco inną) specyfikę. To, na który rodzaj i gatunek zdecyduje się klient, zależy od głównego zamysłu jego wykorzystania, oczekiwań końcowego efektu i budżetu. W ostatnich latach niezmiennie dominują tkaniny Velvet, materiały strukturalne oraz stosunkowo ekonomiczne rozwiązania wykorzystywane najczęściej w projektach seryjnych.
Velvet to materiał, który zdobył ogromną popularność dzięki miękkiemu, aksamitnemu wykończeniu oraz subtelnemu blaskowi. Jest chętnie wybierany do tapicerowania kanap, foteli i pufów. Dzięki szerokiej palecie kolorów oraz różnorodności struktur tkanina Velvet łączy elegancki wygląd z praktycznością.
Tkanina Velvet jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Wiele wersji posiada dodatkowe powłoki hydrofobowe, które chronią tapicerskie materiały przed plamami i zabrudzeniami — założenie codziennego użytkowania wyprodukowanych mebli skłania producentów do stosowania specjalnych rozwiązań.
W praktyce oznacza to, że materiał jest bardziej odporny na codzienne użytkowanie (co przyciąga zarówno klientów indywidualnych, jak i producentów mebli komercyjnych). Warto jednak pamiętać, że rosnące zainteresowanie tym typem tkaniny może powodować chwilowe problemy z dostępnością w hurtowniach.
Materiały o niższej cenie zyskały szczególną popularność wśród producentów mebli seryjnych. Bardziej ekonomiczne rozwiązanie, nie równa się jednak z niższą jakością materiałów. Tkaniny najczęściej wykorzystywane w produkcji to np. poliester lub mikrofaza — są wytrzymałe, estetyczne i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Ich zastosowanie pozwala na stworzenie atrakcyjnego produktu bez konieczności podnoszenia kosztów produkcji.
Należy jednak pamiętać, że tańsze tkaniny mogą mieć ograniczoną trwałość w porównaniu do droższych odpowiedników. Dlatego producenci mebli często stosują je w mniej intensywnie eksploatowanych elementach (np. poduszkach ozdobnych lub tylnych częściach mebli.
Pomimo pewnych ograniczeń, tańsze materiały cieszą się ogromnym zainteresowaniem i również w mgnieniu oka znikają z magazynów — zwłaszcza w trendowych opcjach kolorystycznych. W tym sezonie był to burgund, a w 2025 roku z pewnością będzie królował ciepły brąz Mocha Mousse.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz